Derikte sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

  • Haberin Tarihi: 3 Aralık 2015
  • Bu haber 826 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Derikte sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Mardin’in derik ilçesinde 27 Kasım 2015 Cuma günü saat 14:00 dan ikinci bir duyuruya kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağı bugün saat 13.00 itibariyle kaldırıldı.
Derik kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada; Derik İlçemizde meydana gelen terör olayları nedeniyle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan huzur ve asayiş ortamının yeniden tesis edilebilmesi için 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili maddeleri gereğince İlçemiz merkezi genelinde 27 Kasım 2015 Cuma günü saat 14:00 dan ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Bahse konu yasaklama kararı 03 Aralık 2015 Perşembe günü saat 13.00’dan itibaren kaldırılmıştır.
“Kendi can ve mal güvenliklerinin sağlanması amacıyla uygulanan sokağa çıkma yasağına göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı vatandaşlarımıza teşekkür ederiz” denildi.

Valilikten Derik açıklaması
Mardin Valiliği Derik ilçesinde sona eren sokağa çıkma yasağının bilançosunu açıkladı.
Derik ilçesinde 8 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı bugün saat 13.00 da kaldırılmıştı.
Yasak boyunca ilçede ”Valiliğin açıkladığı yazılı metinde 8 adet barikat kaldırılılmış, 2 adet hendek kapatılmış, 7 adet tuzaklama bomba düzeneği imha edilmiş, Güvenlik güçlerine yönelik 7 adet roketatarlı saldırı düzenlenmiş, Güvenlik güçlerine ve zırhlı araçlarımıza saldırı yapan 15 PKK/KCK terör örgütü mensubu şahıs etkisiz hale getirilmiş ve YDG-H mensubu 2 terörist yakalandı denildi.
Valilik ayrıca, PKK/KCK terör örgütü mensuplarınca düzenlenen roketatarlı-bombalı/ silahlı saldırılarda 1 asker şehit olmuş, 3 özel harekât görevlisi hafif, 1 askerimiz ise ağır şekilde yaralandığını belirtti.
Gerçekleştirilen operasyonel çalışmalarda PKK/KCK terör örgütü mensuplarına ait; 27 adet av tüfeği, 6 adet roketatar mühimmatı, 2 adet kalaşnikof silah, 3 dolu şarjör, 100 adet kalaşnikof mermisi, 2 adet kalaşnikof şarjörü, 656 adet kanas mermisi , 1 adet kurusıkı tabanca, 5 adet çeşitli çapta tabanca namlusu, Çok sayıda yaşam malzemesi ve tıbbi malzeme, Bomba yapımında kullanılan kablo, pil, koli bandı, vs. malzeme ele geçirildiğini belirtti.
Valilikten yapılan açıklamada terör örgütüne yönelik operasyonların kararlılıkla devam edeceği bildirildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın