DİKA Kalkınma Kurulu Başkanlığına Kara seçildi

  • Haberin Tarihi: 31 Aralık 2015
  • Bu haber 767 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
DİKA Kalkınma Kurulu Başkanlığına Kara seçildi

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Kalkınma Kurulu Başkanlığı’na Talat Kara seçildi.

Mardin’de bir otelde düzenlenen DİKA 2015 yılı 2. Olağan Kalkınma Kurulu toplantısına, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Mardin TSO Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, artuklu belediye Başkanı Mehmet Emin Irmak, ilçe kaymakamları, ajansın faaliyet gösterdiği TRC3 Bölgesi’ndeki Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’ten kamu, özel sektör ve çeşitli meslek grupları temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan DİKA Genel Sekreteri Altındağ, daha profesyonelce çalışacaklarını ve ajansı daha aktif hale getireceklerini söyledi.

TRC3 bölgesini oluşturan Mardin, Şırnak, Batman ve Siirt’in kalkınması için bu 4 ilin röntgenini çekeceklerini dile getiren Altındağ, proje ve fikirleri önemser bir hale geleceklerini belirtti.

DİKA Genel Sekreteri Altındağ, TRC3 bölgesindeki 4 üniversitenin içerisinde olduğu bir kurul kuracaklarını ve bu kurulunda bölgenin kalkınmasında lokomotif olacağını kaydetti.

Bölgenin kalkınmasında tarımdan çok sanayiye ağırlık vereceklerine dikkat çeken Altındağ, “Bu tarımı ihmal edeceğimiz anlamına gelmesin” dedi.

En büyük sıkıntılarının enerji olduğunu ve bölgenin elinde güneş gibi çok büyük bir imkan olduğunu ifade eden Altındağ, şöyle konuştu:

“Yılda 3 bin saatlik güneş yaşıyoruz. Ciddi bir güneş potansiyelimiz var. Türkiye’nin diğer bölgelerinde bu imkan yok. Güneşten enerji üreteimi üzerinde çalışacağız. Önümüzdeki 4 yılda neler olur bunu araştıracağız. Petrol atıklarını sera ısıtmasında kullanacağız.”

Altındağ, bölgedeki göçün en büyük sebeplerinden birinin işsizlik olduğunu ve bunun önüne geçmek için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Altındağ, “Siirt’te işsizliği önlemek ve göçün durdurulması için 800 kişinin çalışacağı tekstilkent projesi için imza attık. Diğer iller için çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Mardin için büyük bir projeleri olduğunu dile getiren DİKA Genel Sekreteri Altındağ, Mardinkentindeki Birinci, Cadde’nin yayalaştırılması için 50 milyon liralık proje üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Daha sonra, gündemin ana maddesi olan Kalkınma Kurulu Başkanlığı seçiminde geçildi ve DİKA Kalkınma Kurulu eski Başkanı Ahmet Akgül ile Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Talat Kara aday oldu.

Çekişmeli geçen ve 53 üyenin katıldığı seçimde, Kara, 27 üyenin oyunu alarak Kalkınma Kurulu Başkanı seçildi.

Kara, yaptığı teşekkür konuşmasında, ajansa bağlı 4 ilin kalkınması ve ajansı daha aktif hale getirmek için çalışacaklarını belirtti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın