DİKA Saha Çalışması Yapıyor

  • Haberin Tarihi: 20 Ekim 2016
  • Bu haber 654 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
DİKA Saha Çalışması Yapıyor

Dicle Kalkınma Ajansı özel sektöre yönelik olarak geçmiş dönemlerde düzenlemiş olduğu mali destek programlarının TRC3 Bölgesi’nde meydana getirmiş olduğu etkilerin araştırılması amacıyla “Etki Analizi Saha Çalışması” yapıyor.
“2010 Yılı Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler” (KOBİ) ile “2011 Yılı Sektörel Gelişme Mali Destek Programlarının” etki analizi saha çalışmalarına eylül ayında başlanmış olup veri toplama çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda destekten yararlanan ile yararlanmayan işletmeler arasından kontrol grubu oluşturularak sahada yüz yüze görüşmeler yapılıp anket çalışması uygulanmaktadır.
Bugüne kadar DİKA’dan hibe desteği alan, projesi feshedilen, yedekte kalan, sözleşme imzalamaktan feragat eden vb. durumdaki yatırımcılar ile geniş kapsamlı bir analiz çalışması yapılmaktadır. Toplanan bilgiler doğrultusunda düzenlenecek analiz raporu, verilmiş olan desteklerin etkilerini ortaya koyacağı gibi Ajans’ın ileriki yıllarda uygulayacağı programların iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Yürütülen bu çalışmanın sonucunda, yatırımcıların proje sürecine ilişkin karşılaştıkları sorunlara çözüm geliştirilecek olup, TRC3 Bölgesi’nin kalkınmasına yönelik uygulanacak politikalara katkı sağlanacaktır.
Böylece son yıllarda Bölge’yi olumsuz etkileyen gündemdeki güvenlik sorunlarının üretim, istihdam ve ihracat üzerindeki etkilerinin de irdelendiği bu çalışma, yatırımcıların DİKA hakkındaki düşünce ve beklentilerini ortaya koyması açısından önem arz etmektedir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın