DİKA’dan Dara Antik Kentine 4 Milyonluk Destek

  • Haberin Tarihi: 21 Eylül 2020
  • Bu haber 715 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
DİKA’dan Dara Antik Kentine 4 Milyonluk Destek

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı” kapsamında Dicle Kalkınma Ajansı’na (DİKA) sundukları “Dara Antik Kenti Örenyeri Çevre Düzenlemesi ve Restorasyon Projesi” hayata geçiriliyor.
Dicle Kalkınma Ajansı’nın yürütücüsü olduğu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın“ 2018 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı” çerçevesinde, Mardin Müze Müdürlüğü’nün “Dara Antik Kenti Örenyeri Çevre Düzenlemesi ve Restorasyon Projesi” uygulanmaktadır. Toplam bütçesi 4 Milyon Tl. olan projenin destek oranı %100 olup tamamı DİKA tarafından karşılanacak.
Projenin amacı, önemli bir turizm odağı olan Dara Antik Kenti’ni turistlerin rahat ve uygun koşullarda ziyaret etmeleri için kazı, restorasyon, restütisyon, konservasyon, çevre düzenlemesi, ziyaretçi gezi ve karşılama merkezi yapılması çalışmalarını içermektedir. Mardin için tarihi bir değer olan Dara Antik Kenti’nin turizm merkezine dönüşmesine yönelik olarak alt yapı hazırlayacak, turistler açısından cazibe merkezi olmasına ve tarihi değerlerin korunmasına hizmet edecektir. Buradaki temel etken, kenti çevreleyen dört kilometrelik sur duvarlarının büyük kısmının yıkılarak tahrip olması ve kentin fiziki koşullarının yetersizliği nedeniyle gezilememesidir.
DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Dara Antik Kenti, Mardin’in Artuklu İlçesi’nde yer alan tarihi Mardin yerleşiminden sonra en önemli ikinci turizm destinasyonu konumundadır. Proje, Mardin’in en yüksek potansiyelli ziyaretçi çekim noktalarından biri olan Dara Antik kentinin bir kısmında çevre düzenlemesi ve restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmesi, ören yeri standartlarının yerine getirilmesi, tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesini içermektedir. Taşıdığı turizm potansiyeli açısından Mardin’deki en önemli turistik yerlerden biri olması, kent merkezine yakınlığı, köy halkının son otuz yıl içinde Dara’da yapılan çalışmalarda aktif bir şekilde rol alması sonucunda köyde turizm yatırımı yapılmasını talep etmeleri bu alanın seçiminde önemli rol oynamıştır” dedi.
Gerçekleştirilecek olan bu proje ile Mardin’e alternatif çekim noktası oluşturularak Mardin’inturistik cazibesinin artırılması, buna paralel olarak kentteki küçük işletmelerin gelir düzeyinin, istihdam olanaklarının iyileştirilmesi ve ekonomik canlanmanın sağlanması hedeflenmektedir.
Projenin tamamlanması sonucunda,Mardin’in bir turizm destinasyonu olarak rekabetçiliğinin arttırılması ve yerel kalkınmaya katkı sunulması sağlanacaktır. Böylece Mardin turizmine çarpan etkisi göz önüne alındığında, ekonomik ve sosyal açıdan getirileri yadsınamayacak derecede büyük olacaktır.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın