Doktorun darp edildiği iddiası

  • Haberin Tarihi: 9 Ocak 2015
  • Bu haber 2908 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Doktorun darp edildiği iddiası

Mardin’de Devlet hastanesinde görevli Romatolog Uzmanı Doktor Barış Gündoğdu görev yaptığı esnada hasta yakınları tarafından darp edildiğini iddia etti.

Konuyla alakalı Mardin Tabipler Odası ve Mardin Ses Şubesi’ne üye sağlık çalışanları Mardin Devlet Hastanesi önünde saldırıları protesto etti.
Aynı gün Nusaybin Devlet Hastanesi’nde görevli KBB uzmanı Dr Ersin Şengül’ün hasta ve hasta yakınları tarafından sözlü tacize maruz kaldığı ve ölümle tehdit edildiği ileri sürüldü.
Açıklamadan sonra protesto eylemini gerçekleştiren sağlık çalışanları olaysız bir şekilde dağıldı.
Mardin Tabip Odası Şube Başkanı Kamiran Yıldırım, “Her gün 1 milyon 750 bin civarında kişinin sağlık hizmeti almak için başvurduğu sağlık kuruluşlarındaki sıranın kendisine geç gelmesinden tutun da kendisinden önceki hastaya fazla zaman ayrılması, sırada canı sıkılması ya da hastasına fazla zaman ayrılmaması şiddet gerekçesi olabiliyor. Günde ortalama 75 hastayı muayene etmek zorunda bırakılan Doktor, Hemşire veya diğer sağlık çalışanlarının bir günahı olamaz. Yanlış yapan sağlık çalışanı varsa ise de bu konuda hastalardan yana birçok yasa ve yönetmelik mevcut. Yanlış yapan sağlık çalışanı için şiddetin dışında da yeterince müeyyide var zaten. Meslektaşımız Sayın Romatolog Uzman Dr Barış Gündoğdu, poliklinikte hastası ile ilgilenirken, neden işini çabuk bitirmedin ve tabiri caiz ise “öbür hastayı sepetleyip” hemen kendisini muayene etmedin diye şiddete maruz kalmıştır. Ayrıca kendisini darp etmeye çalışmışlardır. Kendine insanım diyen hiç kimse böyle bir zihniyete sahip olamayacağını düşünmekteyiz. Arkadaşımız tüm iyi niyeti ile kısıtlı şartlarda hastalarına hizmetin en iyisini vermeye çalışmaktadır. Devam da edeceğine olan inancımız tamdır”.
Romotolog Uzman Doktor Barış Gündoğdu, “Bu başımdan geçen dördüncü olaydır. Tabiki gönül ister ki böyle olaylar hiç olmasın. Dün hastamı özellikle problemli hastamı muayene etmek isterken Hastanın yakınları, hasta önce girmek istemiştir. Hatta çok fazla bekletildiğini söyleyip hakaret etmiştir bana. Kendisini muayene edeceğimi söylediğim halde, eşi de içeri girip hakaret etmiştir bana ve beni ölüm ile tehdit edip, Sağlıkta şiddet malesef sıradanlaşmıştır. Bu konuda yetkililerin bir an önce çözüm bulmasını istiyoruz. En başta Sağlık Bakanlığı’ndan bunu talep ediyoruz. Dün beyaz kot ile ilgili kendim aramama rağmen ulaşamadım. Bu konuda artık ciddi bir şekilde eğilmesini istiyoruz. İlla bir hekimin ölmesi yada darp edilmesi gerekmiyor. yani bu konuda bir an önce çözüm bulunmasını istiyorum bir hekim olarak” dedi.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın