Dünyanın en kaliteli Zeytini Mardin’de

  • Haberin Tarihi: 1 Ağustos 2019
  • Bu haber 3107 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Dünyanın en kaliteli  Zeytini Mardin’de

Derik İlçesinde yetiştirilen zeytinlerden elde edilen yağ, Londra’da düzenlenen ve 430 markanın katıldığı London Olive Oil Uluslararası Zeytinyağı kalite yarışma-sında aldığı altın madalya lansmanı Dicle Kalkınma Ajansı salonunda yapıldı.
Lansman törenine, Vali Mustafa Yaman, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Ak Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Derik İlçe Kaymakamı Hakan Kafkas, Midyat İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin, Artuklu İlçe Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Ömerli belediye başkanı Hüsamettin Altındağ,Ak Parti İL Başkanı Faruk Kılıç, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Prof.Dr.Dilek Sivri Özay, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkiler Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Ebru Sakar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve zeytin üreticileri katıldı.
Vali Mustafa Yaman, 3 yıl önce Mardin’e geldiği zaman, şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün, Derik’in zeytinlerine destek talebini olumlu karşıladığını hatırlatarak “Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk heyecanla odama geldi ve zeytin memleketinden geldiğimi, Derik Zeytinlerini kalitesinden bahsederek benden destek istedi. Olur dedim. Kaymakamımız şehit oldu. Yerine gelen Hakan Kafkas, duyarlılıkla zeytin projesine destek verdi. Bugün geline nokta sevindiricidir. Zeytin yağı ile altın madalya alındı, bundan sora farklı aromalı zeytinyağları ile gündeme gelmek lazım. Zeytin ağaçlarının yakınına hangi meyve ağacı dikerseniz onun kokusunu alır, aromasını yansıtır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, zeytine katma değer ile ekonomiye katkı sağlayacak hale getirmek için tarafları harekete geçirmeyi doğru zamanda ve doğru yerde yaptıkları girişimin, dünyadaki önemli kurumlar arasında böyle anlamlı bir dereceyi getirmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Altındağ, DİKA TRC Bölgesinde 3 bin 500 ton yıllık zeytin üretiminin arttırılması yönünde desteklerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.
Derik İlçe Kaymakamı Hakan Kafkas, Derik Zeytininin dünyanın en kaliteli zeytini olduğunun, Londra’da alınan altın madalyanın bir anlamda kanıtladığını söyledi.
Kafkas, “Şehit edilen meslektaşım Muhammed Fatih Saitürk’ün, görev yaptı Derik İlçesine gönüllü olarak talip oldum ve geldim. Zeytin projesi üzerinde yoğunlaştım. Ve bugün şehit meslektaşımın hayalindeki başarıyı yakalamış olmanın huzurunu yaşıyorum. Derik zeytini, tadı, aroması, yağındaki asit oranı ile dünyanın en kaliteli zeytini. Mardin Valisi Mustafa Yaman, GAP İdaresi ve Dicle Kalkınma Ajansının desteklerin aldık. Deril ilçesinde 11 bin 800 dekar ekili zeytin bahçesi var. 5’şer dönümlük arazilerde toplam 50 dönüm üzerinde 10 adet kapama zeytin bahçesi oluşturduk. Zeytin ekili alanlarını arttırmayı ve kalitesini dünyaya kanıtlayan Zeytinimiz ve Zeytin yağımızı dünya piyasasına sürmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Mardin tarım İl Müdürü Memduh Dinler ve Derik Tarım İlçe Müdürü Abdullah Osmanoğlu, bölgedeki Zeytin üretimi ve ekili alanlar hakkında bilgi verdi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın