Duyan: Güneydoğu’da seçim sonuçlarını gördükçe üzülüyoruz

  • Haberin Tarihi: 4 Aralık 2015
  • Bu haber 892 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Duyan: Güneydoğu’da seçim sonuçlarını gördükçe üzülüyoruz

CHP Mardin İl Başkanlığına tekrar seçilen Mahmut Duyan, Cumhuriye Halk Partisi’nin bu durumda bölgeden oy almasının zor olduğunu belirtti.
Öğretmen Evi’nde düzenlenen Cumhuriyet Halk Partisi İl Kongresi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, tek listeyle girilen il başkanlığı seçiminde CHP Mardin İl Başkanı Mahmut Duyan tekrar il başkanlığına seçildi.
Kongrede bir konuşma yapan Duyan, Cumhuriye Halk Partisi’nin bölgeden bu durumda oy almasının zor olduğunu, sandık açıldığı zaman çok üzüldüklerini belirtti.
CHP’nin durumunun sadece Mardin’de değil, bölgede de iyi olmadığını dile getiren Duyan, “Bölgedeki il başkanlarıyla bir araya geldiğimizde, oyları nasıl arttırabiliriz diye soruyoruz. Bölgedeki AK Parti il başkanları bizim kadar seviliyorsa istifa ederiz. Şunu anladık, genel merkezde ufak rüzgarın esmesi lazım ki, biz burada kasırga estirelim. Böyle bir kabiliyetteyiz. Bize gelen ödenekler çok gülünç durumda” dedi.
Aday belirleme sürecini eleştiren Duyan, şöyle konuştu:
“Bu seçimde ki, Genel Merkezin atamasıyla bize dışarıdan bir aday geldi. Benim rızam olmadan. Direttiler. Ben de mecbur kaldım. Bizim adaylarımız vardı. Daha güzel oylar alabilirdik. Ama genel Merkezin diretmesiyle bir şey yapamadım. Çünkü, örnekleri vardı. Van’da olsun, Siirt’te olsun aday direttiler. Kabül etmediler, görevden aldılar. Ve daha kötü sonuçlar alındı. ‘Kabül et’ dediler. Kabül ettiğim için hüsrana uğradık. Geçen seçimde bize de 100 milyar (bin) lira gönderildi. Bu seçimde ise hiç gönderilmedi”
Genel merkezin yöneticilerden arınması gerektiğini, şeyhlerin müritler tarafından uçurulduğunu ifade eden CHP Mardin İl Başkanı Duyan, “Şu anki Genel Başkanımız’ın müritleri, bazı yöneticilerimiz, kontenjandan geliyor. Ama illerinden aday olsalar kazanamayacaklar. Bunu, kurultayımızdaki delegelerimizle, bölgedeki arkadaşlarımızla bir toplantı yapacağız. Bu hastalığın tedavisini hep beraber yapacağız” diye konuştu.
Duyan, “Bizim bölgenin sonuçları belli. Güneydoğu’da seçim sonuçlarını gördükçe üzülüyoruz. Bölgedeki sonuçları arttırmak için önümüzdeki süreçte daha çok çalışacağız” dedi.
Kongreye katılan CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ise, yaptığı konuşmada, kongrelerin parti üyelerinin kaynaşmasına vesile olduğunu söyledi.
Kuşoğlu, şunları kaydetti “Sizlerle bundan sonra bu tanışmanın daim olmasını diliyorum. Bir hemşehiriniz olarak siz Mardinliler’i Ankara’da ağırlamaktan şeref duyarım. Ülke olarak olağanüstü koşullardan geçiyoruz. Zor zamanlar yaşıyoruz, sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Bu sene iki seçim yaşadık. 7 Haziran’dan 1 Kasım’a çok şey değişti. Türkiye’nin yapması gereken çok iş var. Sonuç olarak bizlere ve sizlere büyük iş düşecek. Hep beraber Türkiye’de barış ve huzur ortamı içerisinde bütün bu sıkıntıları beraber aşacağız.” diye konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın