“Ecrin’i arama çalışmaları genişetilmeli”

  • Haberin Tarihi: 15 Temmuz 2015
  • Bu haber 1151 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Ecrin’i arama çalışmaları genişetilmeli”

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Midyat’ta evinin önünde oynarken kaybolan Ecrin Tunç’u, arama çalışmalarının alan genişletilerek sürdürülmesini istedi.
HDP Mardin Milletvekili Enise Güneyli ile basın toplantısı düzenleyen Sancar, 3,5 yaşındaki Ecrin Tunç’un 14 Haziran’da Mardin’in Midyat ilçesi Harmanlı Köyü’nde evinin önünde oynarken kaybolduğunu, arama çalışmalarından sonuç alınamadığını anlattı.
Bir aydır haber alınamayan Ecrin Tunç için Jandarma ve İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’nün (AFAD) arama ve tarama yaptığını belirten Sancar, helikopter desteği ve Ankara’dan götürülen özel ekibin köpeklerle yapılan arama çalışmalarının da sonuçsuz kaldığını ifade etti. Sancar, kokuya duyarlı köpeklerin anayolda Harmanlı Köyü’ne yaklaşık iki kilometreye kadar Ecrin’in kokusunu sürdüğünü, sonrasında ise izinin kaybolduğunu bildirdi.
Sancar, arama çalışmalarının 3 Temmuz itibariyle durdurulduğunu belirterek, Ecrin’in ailesinin, “herhangi bir düşmanları veya birileriyle husumetlerinin olmadığı”nı ifade ettiklerini aktardı. Olayın kaçırılma olduğu kanısını taşıdıklarını söyleyen Sancar, Ecrin’i arama çalışmalarının sürdürülmesini istedi. Sancar, helikopterin sadece bir gün aramaya katılmasının eksiklik olduğunu belirterek, çevre köylerde de kapsamlı arama ve soruşturma yapılması ve kokuya duyarlı köpeklerin kullanılması gerektiğini savundu.
Sancar, Ecrin’i arama çalışmalarının daha kapsamlı, alan genişletilerek derinleştirilmesi gerektiğini ifade etti. Sancar, ailesinin perişan olduğunu, arama çalışmalarının durdurulmasının psikolojik olarak kendilerini yıprattığını, müjdeli bir haber beklediğini söyledi. Ecrin’in kaybolmasının sosyal medyada da paylaşıldığını vurgulayan Sancar, “Kamuoyunda daha geniş duyarlılık ve ilgi uyandırmaktan başka çare kalmadı” dedi.
Öte yandan, Mardin Artuklu Üniversitesinde öğretim elemanı kıyımı yapıldığını savunan Sancar, yeni öğretim elemanı alımı için “adrese teslim” kadro ilanı yapıldığını belirtti. Sancar, ilanlarda, spesifik konularda çalışma yapanların alınacağına yer verildiğine işaret ederek, 30 yıl üniversitede çalışan biri olarak bunun ne anlama geldiğini çok iyi bildiğini, üniversitenin kendi siyasetini sürdürmeye dönük kadrolaşma gayretinde olduğunu ileri sürdü.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın