Esnaf ramazan ayından umutlu

  • Haberin Tarihi: 11 Haziran 2015
  • Bu haber 1022 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Esnaf ramazan ayından umutlu

Rahmet ve Bereket ayı olarak bilinen Ramazan ayına az bir süre kala esnafın tüm hazırlıklarını yaptığını söyleyen MESOB Başkanı Doğan Gazan, “Haziran ve Temmuz ayına denk gelen Ramazan ayı, esnafımız için işlerin açıldığı, hareketliliğin arttığı bereketli bir dönem anlamına geliyor. Mardinli vatandaşlarımız kesesine göre esnafımızdan güvenle alışveriş yapabilir.” dedi.
MESOB Başkanı Doğan Gazan, Ramazanın alışveriş profili yönünden diğer aylara göre farklılık gösteriyor. Normal zamanda yemek öğünlerini çok daha sade ve mütevazi geçiştiren vatandaşların, ramazan ayında aileleri ve misafirleriyle birlikte oturdukları iftar sofralarının göz ve gönül doyurucu olmasını arzu ettiklerini bu nedenle harcamaları daha çok gıda ağırlıklı yaptıklarını vurguladı. Gazan, “Bu nedenle gıda sektöründe faaliyet gösteren esnafımız Ramazan ayında alışveriş yönünden yüzde 50 daha fazla hareketlilik ve canlılık yaşıyor. Bu da piyasaya daha fazla paranın girmesi demektir. Başta bakkal, manav, tatlıcı, baklavacı, kasap, şarküteri esnafımız olmak üzere gıda sektöründe faaliyet gösteren esnafımıza Ramazan ayı can suyu olacaktır. Siftahsız dükkân kapatan esnafımız için Ramazan ayı işlerin açıldığı, borçların ödendiği en hayırlı aylardandır”
Üretim artarken zam olmamalı
Birlik Başkanı Gazan, “TÜİK son verilerine göre 2015 yılında üretim bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde yüzde 9.6, meyvelerde yüzde 6.1, sebzelerde yüzde 3.2 oranında artacakmış. Kuru fasulye üretimi de yüzde 7.9 artışla 215 bin tondan 235 bin tona yükselecekmiş. Sebze ürünleri üretim miktarı 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 3.2 oranında artarak yaklaşık 29.5 milyon tona çıkacakmış. Domates üretimi yüzde 5.5, kuru soğan yüzde 8.1, Meyve üretiminde yüzde 6.1 oranında, elmada yüzde 2.2, şeftalide yüzde 0.9, kirazda yüzde 16.9, fındıkta yüzde 42, Antep fıstığında ise yüzde 100 artış bekleniyor. Böyle bereket varken zam olmamalı” dedi.
Bu vesileyle Mardin Esnafımız olmak üzere Tüm Mardin Halkının Mübarek Ramazan aylarını kutluyorum diye konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın