Esnaf ve Sanatkârın kredi sevinci

  • Haberin Tarihi: 26 Ocak 2015
  • Bu haber 1312 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Esnaf ve Sanatkârın kredi sevinci

Mardin Merkez ve ilçelerinde birçok küçük esnaf, Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı yeni esnaf kredisinin müjdesinin sevincini yaşıyor.

Başbakan Davutoğlu’nun kısa süre önce açıkladığı “yeni esnaf kredileri” küçük esnafta heyecan uyandırdı. Son yıllarda yaşadıkları maddi sıkıntılar nedeniyle zor durumda olduklarını belirten esnaf, faizsiz kredi ile hem gelişeceklerini hem de yok olmaya yüz tutan mesleklerin yeniden canlanacağını düşünüyor.
Mardin Merkez ve ilçelerinde zor koşullarda mesleğini icra eden, kalaycı, bakırcı, semerci, saat tamircisi, ayakkabı tamirciliği gibi meslek sahipleri yeni krediyle işlerini geliştirmeyi planlıyor.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Gazan, İmalat ve tamirat ile ilgili meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlara kullandırılan krediler için % 50 faiz indirim oranı, Hizmet ile ilgili meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlara kullandırılan krediler için % 50 faiz indirim oranı uygulanacaktır dedi.
31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinde belirtilen geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığınca kabul edilen) faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlara bu Karar kapsamında 01/01/2015 tarihinden itibaren kullandırılacak krediler için % 100 faiz indirim oranı uygulanacaktır. Bu fıkra çerçevesinde kredi kullanacak esnaf ve sanatkârların hibe desteği kullanmadıklarına dair Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) yazı getirmeleri gerekmektedir.
Ayrıca 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında kredi başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan, ustalık belgesi ile ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara bu Karar kapsamında 1/1/2015 tarihinden itibaren kullandırılacak krediler için % 100 faiz indirim oranı uygulanacaktır. Gazan, ‘Bu destekten aynı işletme için başka bir kurum ve kuruluştan hibe desteği alanlar ile son bir yıl içinde ticari faaliyetini veya vergi mükellefiyetini sonlandıranlar faydalanamayacaktır. Bu fıkra çerçevesinde kredi kullanacak girişimci ustaların hibe desteği kullanmadıklarına dair KOSGEB’den yazı ibraz etmeleri gerekecektir. Ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunan veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkârlara borçlarının tamamı Bankaya ödenmeden bu Karar kapsamında hiçbir şekilde kredi açılmayacaktır. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan esnaf ve sanatkârlara bu Karar kapsamında aynı konuda faiz indirimli kredi kullandırılmayacaktır diye konuştu. Mesleği babasından öğrendiğini belirten Yaklaşık 30 yıldır bakırcılık işleri yapan esnaf ve sanatkârlar, krediden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Esnafa yönelik faizsiz kredi verilmesi iyi olur. Bu işi daha da geliştiririz, çırak alır yetiştiririz” dedi.
Mesleklerini kredi sayesinde gelecek nesillere aktarabilme imkânı bulacaklarını belirten esnaf ve sanatkâr işlerini daha iyi şartlarda sürdürebilecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın