Esnafın gözde figürü “Şahmeran”

  • Haberin Tarihi: 18 Haziran 2015
  • Bu haber 3916 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Esnafın gözde figürü “Şahmeran”

Mardin Esnafının gözdesi haline gelen Şahmeran figürü, bakıra, beze, cam altına, tahtaya, taşa ve gümüşe işleniyor.
Mardin’de el sanatı ustalarının, başı insan gövdesi yılan biçiminde olduğuna inanılan Şahmeran figürü hediyelik eşyalara işleniyor.
Kentteki el sanatı ustalarının hediyelik eşyalara işlediği Şhmeran figürü, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.
Bazı el sanatı ustaları Şahmeran figürünün uğur, dilek, bereket getirdiğine inanıyor ve nazarlık olarak da kullanıldığını söylüyor. Bazısı da bu figür üzerine hikaye ve masallar üretip insanlar ile buluşturuyor.
Bakır Ustası Ahmet Özcan, “Şu merak ezelden beri bir meraktır. Bu ayriyeten bir tasarım, Meraktan sonra işte biz tasarımı bakıra işliyoruz. Eskiden Mardin’in evlerinde her bir evde bir Şahmeran vardı. Şahmeran dediğim cam üzerinde boyama, el boyamasıydı. Şimdi bizdetasarımı yaptık bakıra işliyoruz. Şuan nereye gidersen git Mardin’in dört bir tarafında bez üzerine yapanlar var,cam üzerinde yapanlar var, bakıra yapanlar var. Artık Mardin halkı yani herkes bu Şahmeran figürünü seviyor ve evlerine koyuyorlar. Buraya gelen turistlerin de ilgisini çekiyor”.
Nakış Ustası Veysiye Akatak, “Şahmeran uğur, bereket, dilek. Mardin’in simgesi Cam altı, Bakır üstü yapılıyor. Biz bez üzerine yapıyoruz. Şahmeran Tarsus ta öldürülmüş, Dişi olanı halen burada yaşıyor ve görülmüş o”.
Meddah Tacettin Toparlı, “Bu Şahmeran figürünü insanlar ile buluşturmak için yapıyoruz. Çünkü insanların şu anda masala ihtiyacı var. Biz de insanları masallar ile buluşturmaya çalışıyoruz.Çünkü arz ve talep meselesi arttıkça Şahmeran üreticileri de artmaya başlamış. Tabi bu bizi sevindiriyor. Şahmeran bir olgudur ve her karşılaştığı insana mutlaka bir anahtar verir. Yani kendi kapalı kapılarını açması için bir yardım olarak görüyorum ben ve o niyetle yapıyorum. Yani hani insanlar ile buluşturma niyetim o benim”.
Cam Boyama Ustası Hamdi Turgay, (Şahmeran örnek bir hikayesi): “Şahmeran geçmişte efsanesi doğrudur gerçektir. Vardı yarı insan yarı yılan olarak yaşamış dünyada. Bir kral hastalanmış amansız hastalığını sadece Şahmeranın eti ile iyileşebileceğini söylemişler kendisine. Onlarda şahmeranı arayıp bulmuşlar, kesmişler iyileşsin diye öldürmüşler. Ama Şahmeran ise hiç kimseye zarar vermemiş aksine insanlara faydalı olmuş. İnsanlara elinden geldiğince yardımlar da etmiş. Onun kaderi de böyle diyelim.”

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın