Esnaftan AVM yasasına destek

  • Haberin Tarihi: 19 Ocak 2015
  • Bu haber 893 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Esnaftan AVM yasasına destek

Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Gazan, yerel esnafın Alışveriş Merkezleri karşısında korunmasını içeren Perakende Ticaretin Düzenlemesi Kanunu’nun yasalaşmasında emeği geçen Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’ye teşekkür etti.

Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Doğan Gazan, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın, küçük esnaf ve işletmelerin korunması ana hedef olmak kaydıyla uzun yıllardır gündemde olan ancak bir türlü yasalaştırılamayan kanunun Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin büyük çabalarıyla yasalaşarak yürürlüğe girmeni memnuniyet verici olduğunu söyledi.
AVM yasası olarak ta adlandırılan yasa çerçevesinde yerel işletmelerin korunmasını amaçlayan ve bu yönde yapılan önerilerin dikkate alındığını ifade eden MESOB Başkanı Gazan ” Perakende Ticaretin Düzenlenmesi hakkındaki kanun ile Alışveriş Merkezlerine bir standart getirilmiş, yerel esnaf ve küçük işletmeler bu kanun ile koruma altına alınmıştır. 20 yıldır gündeme gelen ancak bir türlü yasalaşmayan Perakende Ticaretin Düzenlenmesi ana hatlarıyla Mardin Merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren küçük işletmelerimizi bugün ve gelecekte daha büyük yapılanmalar karşısında koruyucu kalkan olacaktır. Bundan böyle her şekilde indirim ve sürekli açık tutulamayacak AVM’ler ile haksız ticaretin önüne geçilmiş olacak. Perakende ticaretin kanunun amacına uygun olarak yapılmasının sağlanması amacıyla karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunmak, sektöre yönelik politika oluşturulmasına katkı sağlamak, sorunları tespit etmek, alınacak önlemleri belirlemek ve ilgili kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğini sağlamak üzere Bakanlığın koordinatörlüğünde Perakendeciler Konseyi oluşturulacak. Bu Konsey vasıtasıyla bölgelerde ve illerde esnafın sorunları konuşularak sorun ve çözümler karara bağlanacak.
Tek elden ve her esnafın kendi Birlikleri vasıtasıyla ulaşacağı sistemin meyvelerini önümüzdeki dönemde göreceğiz. Bu süreçte baştan sona yerel esnafının korunması noktasında Perakende Ticaretin Düzenlenmesini içeren yasanın TBMM’de yasalaşmasında büyük katkısı olan Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Nurettin Canikli’ye bir kez daha teşekkür ederiz” diye konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın