Ey Allâh’ın kulları! Kardeş olunuz!”

  • Haberin Tarihi: 27 Ağustos 2015
  • Bu haber 771 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

“Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah’tan korkup sakının umulur ki esirgenirsiniz” (el-Hucurat 49/10)
Silahların gölgesinde bir yaşam sürmek doğrusu hiç kimsenin tasvip etmeyeceği bir durum olsa gerek. Huzurumuzu bozabilecek ne her türlü söylem ve hareketten vazgeçmemiz hem bizim hem toplumun refahı için elzemdir.
Huzurun olmadığı yerde insanlık için hizmet etmek mümkün görünmemekte. Huzurun sağlanabilmesi için de insan hak ve hukukuna riayet edilmesi ile mümkündür. Bu huzurun sürdürülebilmesi sağlam bir inanç ve yürekli insanların ortak hareket etmesiyle mümkün görünmektedir.
Ne oldu da birkaç gün içerisinde bu kadar olay cereyan etti. Kaç yıldır oluşan huzur ortamı kimlerin hesabına gelmedi de ülkemizi tekrar eski günlerine döndürmeye çalışıyorlar. Kaç kişinin daha kanı akmalı ki bu insanlıktan yoksun mahlukatların içi rahatlasın?
Memleket sevdalılarının neden şimdilerde seslerini duymuyoruz acaba. Memleket elden gidiyor diyenler neden şimdi civanlarımız ölüyor diye ses vermiyorlar? Ateş düştüğü yakar hesabı tekrar güncelliğini koruyor. Ve görünen o ki ateş ocağımıza düşmediği sürece de başkasının ateşi bizi en terese etmeyecek…
Güneşin doğduğu iller şimdi kan revan içinde. Halk tedirgin. Kimsenin kimseye itimadı kalmadı gibi. Nasıl biter bu fitne bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki o olmadan yol alamayacağımızdır. “ırkçılığın” önünü kesmeliyiz.
Bu ülkenin huzurlu olmasını istemeyen çok var. Huzurlu olursak kaybedecekleri çok şey var bunun farkındalar. Kardeşi kardeşe kırdırtıp ne de güzel seyrediyorlar. Ve Daha sonra gelin sizi barıştıralım turlarına da çıkıyorlar. Pişkin pişkin duruşları hakikaten çekilir cinsten değil.
Bu ülkenin selameti için yüreklerimizi ortaya koymamız lazım. Daha da yaşanılır bir Türkiye için duaya durmalı yüreklerimiz. Dahası ülkemizi sevmeliyiz. Vatansız bir anlam taşımadığımızı iyi bilmeliyiz. Bu ülke hepimize yeter de artar.
Kardeşçe yaşamak için tek yürek olmalıyız…
Kardeşçe yürümeli bu ülkede.
Kardeşçe savunmalı…
Kardeşçe ölmeli gerekirse…
Düşmanlarımız bizi gördüklerinde hasedlerinden çatlamalılar.

Peygamberi(s.a.s) çağrıya kulak verelim: “Birbirinizi çekememezlik gibi kötü huylara kapılmayınız. Öfke ve hıncınızı birbirinizden çıkarmaya kalkmayınız. Birbirinizin ayıplarını araştırmayınız. Başkalarının konuştuklarına kulak kesilmeyiniz… Ey Allâh’ın kulları! Kardeş olunuz!” (Müslim, Birr, 30)
Kardeş olmak için çok geç değil. Kanımızı başkalarının eline vermek kardeşlik hukukuna da aykırı. Allah’ını seven elinden geleni yapsın. Başkalarının sırf keyfi için kardeş katili olmak akıl karı mı? Ölen biz, ağlayan biz, kaybeden biz, yok olan biz…

Kardeş olma zamanı…
Can olma zamanı…
Kardeşini kendine tercih etme zamanı…
Huzurumuzu kaçırmak isteyenlere cevap verme zamanı…
Birlik olma vakti…
“Derdim derdiniz, derdiniz derdim olduğunda kardeşlikten söz edebiliriz.”m.a

Ey Allah’ım!
Senin bahtına düştük. Ne olur bu kardeşler arasına ekilen fitne tohumlarını kurut. Ülkemize, milletimize selamet ver.
Velhemdulillehi rabbilalemin.
Selam ve dua ile…

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın