Eylem yapan işçiler ile belediye görevlileri arasında arbede

  • Haberin Tarihi: 5 Ağustos 2015
  • Bu haber 1106 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Eylem yapan işçiler ile belediye görevlileri arasında arbede

Artuklu Belediyesince işten çıkarılmaları yönünde karar alındığını iddia eden ve eylem yapan işçilerle belediye görevlileri arasında arbede yaşandı.

Artuklu Belediyesine bağlı Yalım Belde Belediyesinde çalışan işçiler, HDP’li Belediye Başkanı Emin Irmak’ın kendilerini işten çıkaracağını öne sürerek, Mardin Büyükşehir Belediyesi önünde başlattığı oturma eylemi devam ediyor.

Irmak’ın binadan çıkışını gören işçiler kendisini istifaya çağırdı. Irmak ile işçiler arasında tartışma yaşandı. İşçilerin binaya girmesini engelleyen belediye görevlileri ile işçiler arasında arbede çıktı.

İşçiler adına açıklama yapan Medeni Başçı, Belediye Başkanı Irmak ile yaptıkları görüşmede “kendilerini sadece 5 ay 29 gün çalıştırabileceğini” açıkladığını ifade etti.

Irmak’ın teklifini kabul etmeyeceklerini belirten Başçı, şöyle konuştu:

“Biz, bunu kabul etmiyoruz. Biz, kıdemli işçileriz. Her birimizin 18-20 yıl hizmeti var. O hizmetin boşuna gitmemesi için buna itiraz ediyoruz. Biz daimi işçi olarak kalmak istiyoruz. Eylemimize devam edeceğiz ta ki haklarımız hak olana kadar. Hakkımızı elde etmek için kanuni yollara başvuracağız. Bunu çözecekler. Çözmezlerse biz buradan ayrılmayız.”

İşçilere destek veren eşleri de kocalarının haklarını elde edene kadar eylemi sürdüreceklerini kaydetti.

Yeliz Bakay, “Mademki işçiye ihtiyaçları var, bu işçilerin hakkı nedir? 10 senelik 20 senelik işçileri niye çıkarıyorlar? Yeni işçiler alıyor. Hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı vermediği sürece bu bahçeden çıkmıyoruz. Çıkmayacağız da” dedi.

İşçiler, eylemlerine devam ederken, aileleri ise belediye önünden ayrıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın