Film Festivali başladı

  • Haberin Tarihi: 14 Kasım 2015
  • Bu haber 1514 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Film Festivali başladı

Bölgede son süreç ve olumsuzluklardan dolayı bu yıl iki kez ertelenen ve bugün startı verilen 10. SineMardin Uluslararası Film Festivali başladı.
SineMardin Festivali Gösterim Salonu fuayesinde verilen kokteyl ile açılış yapıldı.
Konuşmaların ardından festivalin açılışı yönetmenliğini Batin Ghobadi’nin yaptığı “Mardan” filminin gösterimi ile başladı. Yoğun katılımdan dolayı gösterimi çok sayıda kişi ayakta ve yerlere sıkışarak izlemek zorunda kaldı.
Toplam 24 kısa metrajlı (6’sı Türk, 18’i yabancı filmin yer aldığı gösterim programı, ‘Mardan’ filminin gösterimiyle açıldı.
Festivalin gösterim programında ‘Abluka’, ‘Güneş Tepedeyken’, ‘Masallar’ gibi filmlerin yanı sıra Reza Dormishian’ın ‘Asabi Değilim’ ve Amr Salama’nın ‘Dil Sürçmesi’ filmleri de Türkiye’de ilk kez sinemaseverlerle buluşacak.
‘Bizim İran’ temasıyla İran sinemasına özel bir yer ayıracak olan SineMardin, 20 Kasım’a kadar devam edecek.
Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu festivalde ayrıca film yapım ve analiz atölyeleri de sinema severlere açık olacak.
Sinemardin Film Festivali Başkanı-Münevver Helün Fırat, “Bu sene Film Festivalimizin 10. sunu gerçekleştiriyoruz. Biraz maalesef Türkiyenin genel politik gündeminden dolayı iki kere ertelemek durumunda kaldık. Bu sene biraz kış aylarına kaldık 13 Kasım, 20 kasım arasında gerçekleştiriyoruz. Asıl Festivallerin yapılması gereken dönemler bu dönemler. Çünkü hepimiz gerçekten çok yoğun bir politik dönemden geçtik. Biraz kafalarımızı dağıtıp farklı alanlarda ilgimizi farklı alanlara çekmeye ihtiyacımız var. Bu anlamda ben özellikle Mardin gibi pozmopolit bir yapısı olan bir yerde sanatın ve filmin gücünü birçok kereler gördüm. Dediğim gibi bu sene de iki erteleme ile, ama biz hiçbir zaman tamamiyle ertelemeyi düşünmedik. Kışın 7 gün süresi ile dediğim gibi farklı filmlerle bölge insanlarımızı da biraz bu politik gündemlerden aslında düşüncesini kaydırmak istiyoruz, farklı alanlara yönlendirmek istiyoruz. Toplamda yaklaşık 24 tane filmimiz var uzun metrajlı. Bunlardan 5 tanesi yönetmen katılımıyla gerçekleşiyor” dedi.
Yönetmen Feyyaz Duman, “Mardine daha önce gelmiştim. Annemin şarkısında oynarken, burada gösterime girmişti Mardin’de. Bu ikinci gelişim ama festival kapsamında ilk gelişim. Bütün bu bölgedeki şehirlerin böyle festivallere çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Yani Kültür sanat anlamında insanlara biraz daha hizmet olması açısından. Ama yeterince sinema salonunun olduğunu sanmıyorum. Çok büyük bir eksiklik açıkçası. Umarım önümüzdeki süreçte festival kapsamında yada dışında daha fazla seyirciye ulaşacak filmler yaparız. ve daha yoğun geçer umarım” dedi.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın