Gazeteci olmak

  • Haberin Tarihi: 3 Aralık 2015
  • Bu haber 926 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Can Dündar’ın tutuklanmasının ardından AKP’li Orhan Miroğlu da attığı twette, “Can Dündar gazetecilik yapmadı, hükümeti meşru olmayan yollarla devirmek için, mücadele etti” şeklinde bir açıklamada bulundu.

                Cumhuriyet Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Adana’da durdurulan MİT tırlarının içinde silah ve mühimmat bulunduğunu ortaya koyan görüntüleri yayınlamaları nedeniyle tutuklandı. Ve bu iki gazetecinin tutuklanma gerekçesi de “Silahlı terör örgütü üyeliği, siyasal ve askeri casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açığa çıkarmak” şeklinde basınla paylaşıldı. Gazetecilerin tutuklama kararı İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğince verildi. Mahkemesi devam eden bu iki gazeteci arkadaşın aleyhine bir şeyler yazmak veya süreci menfi bir şekilde etkileyecek açıklamalarda bulunmak gazeteciliğin meslek ahlakına uymaz.

                Bu bağlamda AK Parti Mardin milletvekili Orhan Miroğlu’nun da buna özen göstermemesi gazetecilik camiasını sukut-u hayale uğrattı. Can Dündar’ın yaptığının doğru olup olmadığını tartışmak ayrı bir şey ama onun gazeteci olmadığını iddia etmek hilaf-ı hakikatten başka bir şey değildir. Can Dündar veya Erdem Gül meslek sınırları içerisinde eleştirilir ama gazeteci olmadığını iddia etmek mesleğe yabancı kalmaktan dolayıdır.

                Ben Orhan Miroğlun’u milletvekili unvanından çok meslektaş unvanıyla tanırdım. Ama bu aşağıdaki tweetten sonra onunla meslektaş olmadığımı fark ettim. İnsan meslektaşını düşmanı bile olsa öncelikle tutar, içinden lehine bir şey söylemek gelmiyorsa bari susar…tweet

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın