Gazeteciler öğrencilerle bir araya geldi

  • Haberin Tarihi: 8 Aralık 2015
  • Bu haber 1757 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Gazeteciler öğrencilerle bir araya geldi

Mardin Saraçoğlu Mahallesinde bulunan Anafartalar Ortaokulu öğretmeni Metin Aydın tarafından düzenlenen ve okul idaresi tarafında desteklenen “Salı Buluşmaları” ilki Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik ve TRT Haber Mardin Temsilcisi Vahap Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşti.
Okulun çok amaçlı salonunda gerçekleşen Salı Buluşmalarına, Anafartalar Ortaokulu Müdürü Hayrettin Sincar, Müdür Yardımcısı Zeki Aktaş, Anafartalar İlköğretim Okulu Müdürü Ceylan Abeş ve Müdür Yardımcısı Metin Erol ve 200 dolayında öğrenci katıldı.
Söyleşide, Gazeteciler öğrencilere Haber Yazım Teknikleri, Fotoğraf çekimi, Gazete ve Televizyon Haberciliği, ile alakalı bilgiler aktardı.
Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik, “Aynı haberin farklı gazetelerde farklı şekillerde sunulmasından duyduğu rahatsızlıklar dile getirdi. Öğrencilerin araştırmacı ve çok okumalarını isteyen Çelik “Okuduğunuz bir haber sizi yanıltabilir. Haberleri farklı kaynaklardan takip etmenizde yarar var. Haberde en önemli etken etik kurallara uymaktır. Aslında etik kural hayatın her aşamasında karşımıza çıkan bir yaşam anlayışı olmalıdır. Belli ilkeler, toplumun bütünselliğini önemseyen kurallar bütünüdür “ dedi

Sevgi, Saygı ve azim
İnsan yaşamında en önemli etkenler arasında sevgi, saygı ve dürüst olma üçleminin bulunduğuna inandığını ifade eden Çelik “ Kendinize güvenin, başaracağınıza inanın, kendinize saygı duyun, arkadaşlarınızı sevi ve saygı duyun. Öğretmenlerinizi, ailenizi sevin ve saygı duyun. Şahsınıza yapılmasını istemediğiniz hiçbir şeyi başkasına yapmayın. Bu konuda empati kurun. Azmin sonu hep başarıdır. İnanırsanız ve çalışırsanız her mevkiye ulaşabilir, istediğiniz mesleğe sahip olabilirsiniz. Yeter ki isteyin, inanın ve çalışın. Hayattan beklentileriniz olsun ve hedefleriniz büyük olsun “ şeklinde konuştu
TRT Haber Mardin Temsilcisi Vahap Erdoğan ise, “Doğru ve toplumsal barışı sağlayan haberciliği ilke edindiğine vurgu yaparak “ Ben Cizreliyim. Hedefim de beden eğitimi öğretmeni olmak vardı. Bir gün bir televizyon kanalı Cizre ilçesinde canlı yayın yaparken “Sınırın sıfır noktasındayız, tehlikedeyiz” demesi beni üzdü. Çünkü bir otelin avlusundan bağlantı yapılıyordu. O gün gazeteci olmayı ve doğru haber yazmayı kafaya koydum ve bugün amacıma ulaştım. Doğrulardan ayrılmayın ve hedefleriniz olsun “ dedi.
Yapılan söyleşinin soru cevap kısmında öğrenciler gazeteciler soru yağmuruna tuttu. Öğrencilerin gazetecilik mesleğine bakış açılarının değiştiğini, bazı öğrencilerin ise gazeteci olmak istediklerini söylemesi dikkat çekti.
Gazeteciler hayatlarından kesitler ve habere gittiklerinde karşılaştıkları anılarını anlatmasını isteyen öğrenciler, kısa anlatımlar karşısında memnuniyetlerini dile getirdi.
Buluşmanın ardından Okulun bahçesinde Toplu fotoğraf çekilirken Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik’in Kendisinin Günlük gazetesinde, şiir,fıkra,okul haberi ve yazı yazmak isteyen Anafartalar Ortaokulu ve İlköğretim Okulu öğrencilerine yarım sayfa ayıracağı müjdesi de öğrencileri fazlasıyla mutlu etti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın