Gazetecilerin eğitim programı sona erdi

  • Haberin Tarihi: 27 Temmuz 2015
  • Bu haber 1060 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Gazetecilerin eğitim programı sona erdi

Mardin Basın İlan Kurumu (BİK) , Mardin Gazeteciler Cemiyeti ile Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyetinin ortaklaşa Mardin’de çalışan gazetecilere Genel Gazetecilik ve Sayfa Tasarım Programı Eğitimi verildi.
Genel Gazetecilik ve Sayfa Tasarım Programı Eğitimini alanında uzman olan İstanbul Aydın üniversitesi Öğretim Görevlisi gazeteci Hasan Fehmi Ketenci ile Basın İlan Kurumu Kontrol Hizmet Müdürlüğü Şefi Özer Elikoğlu tarafından verildi.
Eğitim seminerinde konuşan Hasan Fehmi Ketenci düzenlenen bu eğitim programının yerel gazeteler için önemli olduğunu ve gazetelerin etkisini arttırmada önemli rolünün olduğunu söyledi. Yerel gazetecileri cephedeki savaşçılara benzeten Ketenci gazetecilerin gazetelerini hazırladıklarında nelere dikkat edeceklerini ve okuru nasıl etkileyeceklerini örnekleriyle anlattı.
Gazete tasarımı konusunda gazetecileri bilgilendiren Ketenci, “40 yıldır gazetecilik yapmaktayım. Yerel medya ile en çok haşır neşir olan gazetecilerden birisiyim. Yerel medyanın çok iyi görevi var. Ulusal basın, yerelden çok fazla yararlanmıyor. Bu önceden öyle değildi. Bizim için yerel medya çok önemlidir. Bir süredir başlattığımız bu eğitim seminerlerini yerel medyanın etkisini arttırmak ve okuyucuya kaliteli gazete sunmak için düzenliyoruz”.
Okurların gazete tasarımına önem verdiğini belirten Ketenci, “Bir gazete okurunun baktığı ilk şey gazetenin tasarımıdır. Kullanılan görsel okurunu hemen çeker. Yerel medya çalışanlarının kolay bir iş olmadığını düşünüyorum. İyi bir şey yaptığınızda bunu size kimse söylemez ama kötü bir şey yaptığınızda hemen uyaracak birileri var. Bu da elinizi kolunuzu bağlıyor” dedi.
Yerel gazetelerin satışa dönük olmadığını aktaran Ketenci “İzmir, Kocaeli ve Bursa´da yerel gazete tirajı çok yüksek bu da ulusal gazetelerin tirajın düşük olmasını sağlıyor. Kocaeli´de yerel gazete standları var bunu her yerde görebilirsiniz. İyi bir gazete yapıldığında aboneye de gerek kalmıyor direk satışa dönük oluyor. “ şeklinde konuştu.
Basın İlan Kurumu Kontrol Hizmet Müdürlüğü Şefi Özer Elikoğlu ise bir çok ilde farklı seminerler düzenlendiğini Mardin´de de böyle bir seminerde bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Elikoğlu gazetelerin basın ilan kanununa dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Elikoğlu, “Gazetelerin görevi kamuoyunu doğru bilgilendirmektir. Bu doğru bilgilenme de ancak gazetenin de doğru çalışmasıyla mümkündür. Gazeteler yayınladıkları haberlerin sorumluluğunu taşımalı. Gazetelerinde yayınladıkları haberlerin doğruluğunu, haberlerin kaynağını ve haberlerin içeriğine dikkat etmelidir.”
Yerel gazetelerin gelişimine katkı sunmaktan mutluluk duyduğunu belirten Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürü Adnan Günbegi, “Mardin’deki yerel gazetelerin önceki yıllara oranla yüzde yetmiş oranında iyileşme kaydettiğini açık bir farkla görmekteyiz. İnşallah daha da iyiye doğru gidecek. Bu da eğitimle mümkündür. Bu eğitim ile birlikte gazetelerin tasarımında büyük değişiklikler olacak. Bu eğitimi sağlayabilmemiz için bize destek veren Cemiyet Başkanlarına teşekkür ediyorum. Bu tür eğitimlerimiz devam edecek.” Dedi.
Seminer toplu çekilen fotoğrafın ardından sona erdi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın