Gazipaşa İlkokulu restore ediliyor

  • Haberin Tarihi: 8 Ocak 2015
  • Bu haber 1172 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Gazipaşa İlkokulu restore ediliyor

Mardin’de bulunan tescilli yapılardan biri olan tarihi Gazipaşa İlkokulu binasının restorasyon çalışmaları için ödenek temin edildi.

Mardinli Ermeni taş ustası Mimar Lole tarafından 1892 yılında yapımına başlanan ve 2. Meşrutiyet döneminde yapımı tamamlanan Gazipaşa İlkokulu, 1934 yılında İl Özel İdaresi tarafından 17 bin beş yüz lira bedelle kamulaştırıldı. Tarihi bina 77 yıl boyunca okul olarak hizmet verdi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Gazipaşa İlkokulu’nun restorasyon çalışmaları için 1 milyon TL başlangıç ödeneği tahsis edildi. Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Gazipaşa İlkokulu’nun restorasyon çalışmaları için 1 milyon TL başlangıç ödeneği tahsis edildiğini söyledi.

1934 yılından günümüze kadar, çeşitli başarılara imza atmış olan Gazipaşa İlkokulu’nun yeniden restore edilerek eğitim hayatına kazandırılacağını belirten Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, “10 derslik ve 459 öğrenci ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edilirken, 2011 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlatılarak onaylatılan restorasyon projesine göre ihalesi yapıldı. Restorasyon uygulama aşamasında binada gözlemlenen statik problemler nedeniyle restorasyon işi durduruldu ve öncelikle binanın yıkılma tehlikesinin giderilmesine yönelik çalışmalar başlatıldı. Bu süreçte binanın statik güçlendirme projesi hazırlatılarak Koruma Kurulu tarafından onaylandı.” dedi.

Mardin’in tarihi değerlerini ve dokusunu korumak için Valilik olarak imkanlar ölçüsünde hareket ettiklerini ifade eden Taşkesen, “Özellikle dünya turizmine hizmet edecek olan tarihi Mardin kalesi restorasyon çalışması başladı. bu kapsamda kalenin güçlendirilmesi ve arkeolojik kazıların yapılarak tarihi yapıların gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar başlatıldı. Kaleden düşebilecek taşlar nedeniyle çevredeki tarihi yapıların ve evlerin zarar görmemesi için güçlendirme çalışmalarına hız verildi. Kentin seyir terası olarak nitelendirilebilecek olan kalenin dünya turizmine kazandırılması için çalışmaların aralıksız sürüyor.” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın