Geleceğimizi Bekleyen Büyük Tehlike

 • Haberin Tarihi: 29 Haziran 2019
 • Bu haber 311 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

İnsanoğlu varoluş sürecinden bu yana dünyada yaptığı hatalar sonucu geleceğini risk altında bırakıyor.
Özellikle küresel ısınma ileride dünyada birçok olumsuz neden doğuracaktır.
Yaşadığımız dünyada özellikle de Ortadoğu’da yeni savaş nedenlerinin ortaya çıkması ileride ne korkunç facialar ile karşı karşıya kalacağımızın bir göstergesi. Geçen yıl ABD istihbarat topluluğu dünya genelinde tehditler değerlendirmesi raporunu yayınladı.
Bu rapora göre kuantum teknolojisi ve yapay zekâ ulusal güvenliğe birçok yeni tehdit teşkil ediyor. 2005 yılında İngiliz The Guardian Gazetesi yazarı Kate Ravilious da dünyaca ünlü 10 bilim adamına dünyanın ve insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük tehlikeleri ve gerçekleşme ihtimallerini sormuştu. Bilim adamları ile yapılan değerlendirmede bu tehlikelerin bazıları küresel ısınma, telomer aşınması ,nükleer savaş, büyük virüs salgını, küresel terörizm, meteor çarpması, robotların istilası, kozmik Işın yağmuru, süper volkanlar ve kara delik gibi birçok tehlike değerlendirme raporunda yer almıştı.
Bu tehlikelerin yakın bir zamanda gerçekleşmesi beklenmiyor olabilir ama uzun vadede görülebilir.
Buraya kadar saydıklarımız uzun vadede insanoğlunun karşısına çıkabilir Ama şu an size yakın bir gelecekte bizleri bekleyen büyük bir faciayı paylaşmak istiyorum. Alkol ve Madde kullanım yaşı 10’a kadar düştü. Maalesef ama maalesef ‘’NEFRET VE AYRIŞTIRMA SÖYLEMLERİ’’ de çocuk yaşına kadar düştü diyebiliriz. Ülkemizde yapılan son araştırmalara göre 10 – 11 yaşlarında alkol ve uyuşturucu madde kullanmaya başlayan çocuklar olduğu belirlendi.
Peki çağımızın vebası ve salgını haline gelen bu tehlikeli durumun nedenleri nelerdir diye hiç kafa yorduk mu?
Bazı nedenleri sıralayacak olursak;
-Alkol ve madde kullanmaya yatkın kişilik yapısı. Genç, dışlayan, olumsuz aile ve çevre ortamının etkisi ile alkol ve madde altkültürünün içine düşer. Böylece içinde yaşadığı ortamda bulamadığı kimliği bulur.
-Genç, endişe, kaygı ve korkuyu giderecek gereksinimlerine doyum sağlayan ortamı bulamazsa bunu alt kültürler içinde aramaya başlar.
-Genç, endişe, kaygı ve gerçeklerden kaçmak için başka savunma düzenlerini kullanır.

 • Grup içine giren genç, başkalarıyla birlikte olmanın verdiği anlayış, dayanışma, güven ve paylaşma duyguları içerisinde birbirinden farklı ve çeşitli öğrenme süreçleri ile, farkında olarak ya da olmadan, Alkol ve madde alt kültürünün etkisi altına girer.
  -Grupta kalabilmek için, grubun ortak amaçlarını ve kurallarını benimsemeye başlar.
  -Genç, alkol ve madde kullanımını bir saygınlık simgesi olarak görür.
  -İçinde bulunduğu alkol ve madde alt kültürünün etkisi altında, rahatlamak, mutlu olmak amacıyla bunları almaya başlar.
  -Alkol ve madde kullanımı ile aile, ev, iş ilişkileri bozulur. Teselliyi alkol ve madde arar.
  Bunlara engel olabilmek için Aile ve sosyal politikalar bakanlığına çok iş düşmektedir.
  Hele geleceğimizi bekleyen korkunç bir tehlike daha var ki, oda nefret, ırkçı ve ayrıştırma söylemlerinin çocuk yaşına düştüğüdür.
  Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve yaşadığımız Mardin ilinde çocukça yaşta olanlar politikacıları ve siyasetçilerin yaptıklarıyla zaman geçirip konuşabiliyor olmalarıdır. Siyasetçi ve politikacılarımızın söylemlerine dikkat etmesi gerekiyor ki, bırakın yaşlılarımızı, gençlerimizi çocuklarımız da söylemlerine dikkat edebilsin.
  Bir alışveriş merkezinde annesi çocuğuna istediği oyuncağı alamadı diye, çocuğun ‘’Ben biliyorum, Amerika yüzünden dolar arttı, Sen de bana istediğimi alamıyorsun’’ demesi ne kadar korkunç bir gerçekle karşı karşıya kaldığımızın en büyük göstergesidir.
  Bu konuda ailelerimize de çok iş düşmektedir. Lütfen çocuklarımıza dikkat edelim, doğru yönlendirelim, onları söylemlerimizin etkisi altında bırakmayalım.
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın