Gençler elden gidiyor!

  • Haberin Tarihi: 3 Eylül 2015
  • Bu haber 732 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Nerde hata yapıyoruz diye düşünmeden geçemiyorum. Bu kadar masiyet nerden kaynaklanıyor. Hayatı anlamsızlaştıran onca şey içimize nasıl oldu sinmiş de normalmış gibi hareket ediyoruz. Hayatımızın her alanına öyle sinsice sirayet etmişler ki hareket alanımız kalmamış demek yerinde olur.

Gençlerimizi öyle hipnoze etmişler ki özenmedikleri bir şey kalmamış sanki. Giyim tarzından düşünme tarzına hal ve hareketlerimizin hepsi yapmacık, ucuz ve ahlaktan yoksun. İlşkilerimiz çıkar üzere kurulu. Maddiyatın ön planda tutulduğu bir yaşam tarzı. Banane mantığı hakim. Herkes yaşantısında özgürdür! Kimsenin kimseye karışma hakkı yok!
Her geçen gün toplum biraz daha çürüme yüz tutuyor. Aile içi ilişkiler bile bir noktaya kadar. Birbirimizin cenneti olacağımıza düşmanmışız gibi bir hayat sürdürüyor olmamız alenen ortada. Aile içi şiddet, kardeşler arasındaki muhabbetin bitime doğru yol alması, komşuluk ilişkilerindeki duraksama hayatın her alanını etkiliyor.
Nereye dönerseniz ahlakın sekteye uğradığına şahit olursunuz. Artık ne kadar menfaatiniz varsa o kadar değer verir sizde karşılığında o kadar kıymet görürsünüz. Oysa bizler; Allah(c.c) için birbirlerini seven bir ahlakın mensupları olarak nerde kırıldığımızın hesabını yeniden gözden geçirmemiz lazım.
Ahlakın hakim olmadığı bir toplum felaketten kurtulamaz. Böyle bir toplumun fertleri de asla mutluluğun ne olduğunu kavrayamazlar. Ahlaki çöküntü içerisinde bulunan bir şahsiyet çok çirkinleşir.
Herşeye vakit bulup da ahireti için vakti olmayan hatta ahireti hesaba katmayan bir nesil oluşturulma projesi bir hayli başarılı oldu gibi. Saygının yerle bir edildiği, çocuğun babasıyla konuşma tarzından tutun evde oturuş şekli bile enkaz. Anneden neden bahsetmiyorsun diyenleriniz vardır belki doğru. Doğurmasaydın sözünü az mı kullandık, kaç litre süt verdiysen al parasını diyene hiç mi rastlamadınız. Bu kadar emeği ayaklar altına almış bir zihniyetin neyinden söz edeyim. Bizleri doğuran annelerimize, emek veren babalarımıza saygımız kalmadı…
Acil durum ilan etmek lazım.
Müslümanım diyen herkes örneğinin kim olduğuna yeniden iman edip hayatını onun hayatı gibi yaşamaya gayret edecek. Başka hiçbir çözüm yok. Ve asla başka bir çözüm de olmayacaktır. Rasululullah(s.a.s) bizim tek örneğimizdir.
Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlere sahiplenmek boynumuzun borcudur. Onlara sahiplenmediğimiz zaman başkaları sahiplenir ki o zaman geleceğimiz bizim değil başkalarının kontrolünde olmasını asla önleyemeyiz. Gençlik nereye gidiyor sorusuna cevap bulmamız lazım. Eğer bu gidişatın seyrini değiştirmezsek geleceğe umutla bakmamız hayal olur.
Yürekleri fethetme zamanı…
Eğitimin eksik, öğretimin sekteye uğradığı bir dönemde yaşamak hakikaten meşakkat. Eskiden senelerce evden uzak, zor şartlarda kendini ilme adayan insanlardan şimdilerde en lüks şartlarda ama ilimden yoksun nesil yetişip/yetiştiriliyor.
Allah aşkına dışarıya bir bakın nesil nasıl yetiştiriliyor?
Bizim neler yapmamız gerekiyor sorusuna cevap aramamız lazım. Evlerimizi yemekhaneden, otelden ibaret olmaktan çıkarmakla işe başlamalı. Kendimizi yetiştirmek işin ikinci etabı olmalı. Dengeleri alt üst ettiğimiz zaman bir şey yaptığımızı zevkini hissedeceğiz.
Ne diyecekler!Tepkisine aldırış etmeden yola koyulmak başarıya gidecek yolda ciddi bir mesafe kat etmemiz açısından çok önemlidir.
Dünyada yaşanan zulmü görmemezlikten gelemeyiz. Bizler merhamet peygamberin in ümmetiyiz. İnsanlık bizi duyduğu zaman kendilerini güvende hissetmeli. İnsanlığın refah ve huzurlu yaşaması merhametli yürekler sayesinde olacaktır.
Kıyıya vuran cesetler insanlık ayıbıdır. Hepimiz bir yerlerde bir şekilde ihmal ettiğimiz bir şeyler var. Hesap günü geldiğinde umarım hesabını kolay verebilenlerden oluruz.
Müslümanlar zülme maruz kaldıkları sürece bizim uykularımız kaçmalı. Cennet bedel ister. Bu bedeli ödeyenler ancak cennete gider.
Ey Allahım!
Senden başka kimsemiz yok bizi zalimlerin eline bırakma.
Selam ve dua ile…

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın