Gençlere Yeni İstihdam Kapısı

  • Yazının Tarihi: 8 Ekim 2019
  • Yazar: Vehap ERdoğan
  • Bu yazı 163 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Çocukluğumuzda televizyonlardan görebildiğimiz sıcak hava balonları hepimizin ilgisini çekmiştir.

Özellikle Kapadokya’da Peri Bacaları’nın üst semalarından Gökyüzüne doğru süzülen renkli balonları hepimiz merak etmişizdir.

Mesela ben küçükken sıcak hava balonlarının sadece normal hava ve rüzgarla uçtuklarını düşünürdüm. Tâ ki kendi gözlerimle görene dek.

7000 yıllık tarihi ile yaşamımızı sürdürdüğümüz Mardin’in tarihi mekanların da sıcak hava balonları uçacak denildiğinde herkes gibi benim de içimi bir heyecan kaplamıştı.

Mardin’de “Yükseliyoruz” sloganı ile Dara antik kentinde ilk deneme uçuşuna ben de dahil olmuştum.

Balonun açılıp hazırlanma aşamasında şahit olduğumda önce balonun içinin sıcak hava ile doldurulduğunu gördüm. Biraz geç de olsa bunun için balonlara sıcak hava balonu denildiğini gözlerimle görüp öğrenmiş oldum.

Tabi bu balonlar uçmadan önce de çeşitli hazırlıklar ve denemeler yapılıyor. Örneğin rüzgarın hızı şiddeti ölçülüyor, daha sonra yapısı itibariyle farklı bir küçük balon havaya bırakılıyor. Bırakılan bu balonun uçuş şekli havanın müsait olup olmadığını gösteriyor.

Sıcak hava balonunun Mardin semalarında olması estetik ve görsel olarak güzel görünür. Fakat sıcak hava balonları ile ilgili genel bir bilgilendirme toplantısına katıldığımda bu işin başlı başına bir sektör, ekmek kapısı ve dolaylı yoldan 30’a yakın sektörü ilgilendirdiğine şahit oldum.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gençlik Merkezi’nde bu işin ehli insanların gençlere verdiği bilgiler birçok kişiye ışık olmuştur.

Mesela dara antik kentinde deneme uçuşları tamamlanan ve günde 3 uçuş izni alan sıcak hava balonları, Mardin üzerinde daha çok uçmaya başlayacak.

Toplantıda beni en çok sevindiren olay ise Proje Koordinatörü Ömer Kafkas’ın Mardin’de sıcak hava balon pilotları yetiştireceklerini söylemeseydi.

Kafkas, uzun araştırma ve uğraşlar sonunda 500 konaklama ve 300 uçuştan sonra yüzlerce uzman ve ekibin araştırması, elde edilen veriler, hesaplamalar sonucunda Dara ve Mardin üzerinde günün her saatinde balonların uçabileceğini tespit ettiklerini söyledi.

Kafkas, sıcak hava balonlarının 30 sektör üzerinde olumlu etkileri bulunduğuna dikkat Çekerek Çin’den Güney Amerika’dan ve dünyanın birçok ülkesinden sıcak hava balonları için Kapadokya ve Pamukkale’ye turistlerin geldiğini ve bu turistlerin Mardin’e de geleceğini söylemesi salondaki herkesçe alkışlandı.

Eğitim pilotu Necmi Öksüz’de Kapadokya’da ve Pamukkale’nin ardından Mardin’de turizme hizmet edecek sıcak hava balonlarını devreye soktuklarını, Bu yıl Kapadokya ve Pamukkale’de 83 sıcak hava pilotu mezun ettiklerini, dünyada sıcak hava balonlarının %54’ünün Türkiye’de Kapadokya Pamukkale olduğunu söyledi. 3. Bölge olarak Mardin’i belirlediklerini söyleyen Öksüz, Kapadokya’da sabah ve akşam 150 uçuş yapılıyor ve 3500 kişi Uçan balonlarla peribacalarını havadan izliyor. Mardin’de ilk etapta günde 5 uçuş, daha sonrada 10 uçuş hedefliyoruz. Süreç içinde uçuş sayısı artacak. Uçan balonların Kapadokya turizmine 700-800 milyon kazancı var. Mardin, belirlediğimiz uçuş sayısı ile 50-60 milyon lira kazandıracak. Öksüz, her balonun 130 kişiyi istihdam edeceğini söyledi.

Gençlerin arasında bilgilendirme toplantısını dinleyen Mardin Valisi ve Büyükşehir belediye başkan V. Mustafa Yaman ise “Mardin turizminde büyük yararları olacağına inandığı sıcak hava balonlarının Mardin üzerinden uçuş projesine destek verdiğini kaydetti. Vali Yaman Mardin için hedeflediğimiz 5 milyon turist sayısını yakalayacağımıza inanıyorum. Turistler Temmuz ve Ağustos’ta sıcaklara aldırmadan tarihi kente akın ettiler. Sıcak hava balonları tam anlamı ile hizmete girdiği zaman Mardin turizminin de uçuşa geçeceği gün olacak. Mardinli gençlerin pilotluk kurslarına katılımları ve önümüzdeki yıllarda bu balonları uçuracak olmaları hem istihdam hem de gençlerin yaşadıkları şehir turizmine katkı sağlayacak olmalarını önemsiyoruz. Mardin turizmde her gün yıldızı daha çok parlayan bir şehir. Turizmcileri buraya yatırım yapmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Toplantıya katılan gençlerin arasından seçilecek 18 kişi de toplantıdan hemen sonra Dara antik kentinde sıcak hava balonu ile uçma heyecanı yaşadı.

Bu toplantıya katılıp bu konuda detaylı bilgi sahibi olmam beni fazlasıyla mutlu etti.

Beni en çok mutlu eden şey ise güzel şehir Mardinimiz de bu sektörle beraber istihdamın olması ve ilimizin Turizm alanında daha çok ilerleyecek olması oldu.

Bir Yorum Yazın