Geriye bu görüntüler kaldı

  • Haberin Tarihi: 27 Kasım 2015
  • Bu haber 875 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Nusaybin ilçesinde 13 Kasım’dan bu yana uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla, PKK’lı teröristlerin ilçeye ve vatandaşlara verdiği zarar ortaya çıktı.
Güvenlik güçlerince ilçenin teröristlerden temizlenmesi, kurulan barikatların kaldırılması, açılan hendeklerin kapatılması, patlayıcı tuzaklarının etkisiz hale getirilmesi için 13 Kasım saat 21.00’de ilan edilen yasak ile 14 gündür operasyonların gerçekleştirildiği ilçede, bugün sabah 08.00’de yasağın kaldırılmasıyla vatandaşlar normal yaşamlarına dönmeye çalışıyor.
İlçede kurşun izleri bulunan ve duvarları yıkılan evler ile devrilen elektrik direkleri, saldırıların şiddetini gözler önüne seriyor.

20 terörist etkisiz hale getirildi

Sivillerin zarar görmemesi için güvenlik güçlerince hassasiyetle sürdürülen operasyonlarda yaklaşık 100 hendeğin kapatıldığı, barikatın kaldırıldığı, 38 perde ve brandanın indirildiği, 30’u aşkın patlayıcı düzeneğinin imha edildiği, 20 teröristin etkisiz hale getirildiği, 5’i aşkın teröristin yakalandığı belirtildi.
Günler sonra evlerinden çıkan vatandaşlar, öncelikle yakınlarını ziyaret etti, hasret giderdi.
Yaşadıkları sıkıntıları ve korku dolu günleri birbirleriyle paylaşan vatandaşlar, zarar gören evleri gezdi.
Vatandaşlar, yasağın kaldırılmasıyla açılan ekmek fırını, market ve manavlarda alışveriş yaptı.
İlçede saldırılardan iş yerleri zarar gören esnaf ile evleri zarar gören vatandaşlar, temizlik ve onarım çalışmalarına başladı.

İlçeden ayrılan bazı aileler geri dönüyor

Yaşamın normale dönmesi için çalışmaların sürdüğü ilçede biriken çöpler kaldırılıyor, zarar gören içme suyu ve elektrik hatları onarılıyor.
Kazılan hendeklerden, teröristlerin baskılarından ve saldırılarından rahatsızlık duyan çok sayıda ailenin göç ettiği ilçede, bazı ailelerin sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla geri döndüğü görüldü.
AA

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın