Gözler Beşinci Partide

  • Haberin Tarihi: 5 Ağustos 2015
  • Bu haber 893 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Maalesef mevcut dört partiden hükümete bir gülmek dikilmedi, bu ülkenin açıkta kalır hali yok ya. “Demokrasilerde çare tükenmez” ifadesinden yola çıkarak çalışmaların, arayışlarına devam etmesi lazım.

Bu meclis aritmetiğinden bir koalisyon Hükümeti çıkmazsa vay bu memleketin haline, AK parti bir arayış içinde, CHP şu kazanımı geri alalım, bu kazanımı geri alalım derdine düşmüş, ülke kazanımlarına tahammül etmiyor.

MHP kendisinden beklediği rolü oynamadığı gibi iki de bir seçime işaret ediyor, sanki seçmenler tetikte bekliyor; oylarını %20-25’e çıkaracakmış gibi hayali bir beklenti içine girmiş, bir de Devlet Bahçeli bir kesim vatandaşa “şerefsiz” kavramıyla hakaret ederek tartışmayı kızıştırdı. Belki o kelime 300-500 kişi için doğru da olabilir, ama kavramın kapsamı genişletildi maalesef, HDP Eş başkanı Salahattin Demirtaş daha mantıklı ve diplomatik bir dil kullanması beklenirken, Bin katını iade ederek sokak dilini bile geride bıraktı.

Ayrıca HDP seçim öncesi kullandığı barışçıl dili nasıl ne amaçla bir kenara bırakarak operasyonlar başlamadan önce teskin edici bir dil kullanması kendisinden beklenirken, operasyonların oluşmasına doping verdi. Bu haliyle Koalisyonda yer alabilmesi kamuoyuna sempatik gelmez.

Ancak HDP’den sağduyulu bir vekil kesimi grup oluşturacak kadar 20 vekille başka bir parti kurup, çözüm sürecine endeksli olarak istikrarlı bir koalisyon oluşturulabilir. Bu vekil grubu öyle 20 kişi olmalı ki kamuoyu “işte bu” dedirtecek bir niteliğe sahip olmalı. Zaten HDP’ye barajın aşmasına katkı veren de bu akil ekip değil miydi? Şimdiye kadar bu ekipten Osman Baydemir’in Meclis konuşması dışında bir katkı vereni duymadım, görmedim, bu kadar sessiz kalmalarına da anlam veremiyorum.

CHP gibi beş başlık altında her başlığın on alt başlık içerdiği, 14 şart ileri sürmesine de gerek yoktur. 8-10 insancıl teklifle Hükümetin işini kolaylaştırabilir.

Nedir bunlar?

1-Kütçe Anadil eğitiminin yasal altyapısının hazırlanması,

2-Ayırım yapmaksızın siyasi genel affın getirilmesi,

3-2000’i aşkın çocuklarımızın ceza evinden bırakılmaları,

4-Hasta mahkûmlarının bir an evvel serbest bırakılmaları,

5-Kamu Güvenliği Müsteşarlığı nezaretinde dağdan inmek isteyen gençlerimizin hayata dönüşlerinin sağlanması ve rehabilitasyonla hayata kazandırılması,

6-Korucuların mesleki açıdan tarz değişikliğine gidilerek kamu yararına faydalı hale getirilmesi,

7-Eğitim öğretimde pozitif ayrımın sağlanması,

8-Ekonomik açıdan pozitif ayrımın sağlanması,

……….

Buyurun HDP yine muhalefetini yapsın, ama seçimlerin yenilenmesine gerek duyulmaksınız, Hükümet de hükümetliğini yapsın.

Eğer bu süreçte erken seçime gidilirse maalesef sağlıklı bir seçim kampanyası yürütülemez. Ayrıca daha farklı, elverişsiz bir meclis aritmetiğiyle de karşılaşılabilir.

Benin aklıma bu geliyor, fikrim bunu hayal ediyor, mümkün kılıyor. Sizin aklınıza farklı bir çıkar; yol, yöntem geliyorsa esirgemeyin, öyle ki yarın keşke söyleseydim diye bir derdin olmasın.

Barış ve huzur dolu günleri görmek dileğiyle hep beraber.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın