Güneydoğu Basınından, Batman’a Çıkarma

  • Haberin Tarihi: 7 Eylül 2019
  • Bu haber 289 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Güneydoğu Basınından, Batman’a Çıkarma

Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay´ın ev sahipliğinde, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (GGF) bünyesindeki 9 ilin gazetecileri bir araya geldi.
Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay´ın ev sahipliğnde, Güneydoğu Basını´nı Batman´da buluşturdu. GGF Genel Başkanı ve Mardin Cemiyet Başkanı Mehmet Çelik, Siirt Gazeteciler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Atilla Durak, Yeni Şırnak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Balık, Kilis Basın Cemiyet Başkanı Nezir Çağlar, Gaziantep Basın Cemiyet Başkanı Arif Kurt, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği, Başkanı Tahir Gülebak, cemiyetlerin yönetim kurulu üyeleri, Diyarbakır Yerel Basınından İhsan Özdemir ve Mesut Figançiçek ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Atay katıldı. Adıyaman Cemiyet Başkanı ise sağlık sorunlarından dolayı programa katılamadı. Bölge gazetecileri Mesopotamıa otelde konakladı.

VALİ´Yİ ZİYARET ETTİLER
Gazeteciler, 2 günlük programın ilk gününü ziyaretlere ayırdı. Vali Hulusi Şahin´i ziyaret etti. Güneydoğu Basını´nı Batman´da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Vali Şahin “Bir yerde özgür basın yoksa diğer tüm unsurların olması, o ülkeyi demokratik göstermeye yetmez. Basının denetim görevi, sadece kamu kuruluşlarına sirayet etmiyor, örneğin sokakta yaşanan bir olumsuzluğu da frenleyebiliyor. Yani tüm topluma bir denetim sunuyor. Güçlü basın, güçlü ülke ve güçlü Türkiye demektir. Biz, basının özgür oluşuyla övünüyoruz. Basının kontrollü olması iyi bir şey değil, onu biz istemeyiz. Basın tabi ki özgür olacak, gördüğünü yazacak. Basın olmalıdır ve özgür bir basın olmalıdır” dedi.
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik, yerel gazetelerin sıkıntılı bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek “Bir ülkede, kalkınma, temel hak ve özgürlüklerin en net gözlemlendiği yerelin tüm fonksiyonel yaşam alanlarına yansıdığını görmek mümkün. Yerel basının gücü ve demokratik özgürlüğü, ülkelerin gücünü ve demokratik yapısını gözler önüne seriyor. Herkesin her kurumun özgür basına ihtiyacı var. Yerel basının, yerelin sesidir. Bunun içinde desteklenmesi gerekir” dedi. Ziyarette Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu tarafından hazırlanan yerel basının sorunlarını içeren dosya Vali Şahin´e verildi.

REKTÖR, KONUKLARINI YEMEKTE AĞIRLADI
Gazeteciler, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş´u ziyaret etti. Rektör Durmuş, 15 bin öğrenci kapasiteli, teknopark ve bölgenin sanayisine yön verecek mühendislik fakültelerini bünyesinde barındıran Batıraman Kampüsünü gezdirdiği gazetecilerle, Merkez Kampüste öğlen yemeğini yedi. Durmuş, gazetecilerin yazacakları gerçek haberlerin ,üniversitenin gelişmesine ve tanıtımına katkı sağlayacağına inandığını söyledi. Kendini Batmanlı olarak tanıtan Rektör Durmuş, Batman Üniversitesi çatısı altında yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Durmuş, kullanılan ayrıştırıcı terimlerin ve söylemlerin, ülkeye zarar verdiğini, Türk, Kürt, Arap, Çerkez ve etnik yapıların Türkiye´yi oluşturduğunu sözlerine ekledi.

STK ZİYARETLERİ YAPTILAR
Gazeteciler, BATSO Başkanı A. Kadir Demir, Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş ve Yaşam Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dinç´i ziyaret etti. Konuklarını ilgi ve alaka ile karşılayan Demir, Güneş ve Dinç, Güneydoğu´nun 9 ilinden gazetecilerin Batman´da buluşmasını anlamlı bulduklarını söyledi.
GGF Başkanlar kurulu,Ilısu Barajı Suları altında kalacak olan Hasankeyf ilçesinde gezi ve incelemelerde bulundu. Ardından Mesopotamıa otelde toplamarak, mesleki sorunlarını masaya yatırdı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın