Güneydoğulu Gazeteciler, İç Anadolulu Gazetecilerle Buluştu

  • Haberin Tarihi: 18 Eylül 2020
  • Bu haber 167 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Güneydoğulu Gazeteciler, İç Anadolulu Gazetecilerle Buluştu

Güneydoğulu Gazeteciler,İç Anadolu Bölgesinde Meslektaşları ile mesleki sorunlarını ve bölgeler arası farklılıkları masaya yatırdı.
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik, Siirt Gazetecilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Atilla Durak ve Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay’ın da aralarında bulunduğu Güneydoğu Gazetecileri, AB projesi kapsamında Malatya, Kayseri ve Nevşehir Ürgüp’te temaslarda bulundu.

MALATYA VE KAYSERİ’DE GAZETECİLERLE TOPLANTILAR YAPILDI
Güneydoğulu Gazetecilerinden oluşan heyet, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner ve yönetimini ziyaret etti. Ziyarette, gazetecilik mesleğinin ekonomik ve sosyal problemleri masaya yatırıldı. Basın Yasası’na yönelik gerekli düzenlemeler yapılmadığı için mesleğin standardının olmadığı ve itibar kaybına uğratıldığına dikkat çekildi.

KAYSERİ’DE TEMASLARDA BULUNDULAR
Kayseri’de Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Güneydoğulu Gazeteciler, AB projesi kapsamında açılan Basın Destek Evi’ni gezdi, Cemiyet Yönetim Kurulu Temsilcisi Üstün Tuncer ve Osman Koca ile görüştü. Güneydoğu Gazetecilerle görüşmek için Kayseri’ye gelen Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Emin Turpçu da İç Anadolu’da gazetecilerin yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgi verdi. Gazeteciler, bölgeler arası haber farklılıklarını görüşürken, haber dilinin bölgeler arasındaki etkisine dikkat çekti. İç Anadolu ve Güneydoğulu Gazeteciler, Talas’ı gezdi, teleferikle tırmandıkları Erciyes Dağı’nda sucuk ekmek yerken hatıra fotoğrafı çektirdi.

YÖRESEL YEMEKLER HAZIRLANDI
Güneydoğu Gazetecileri, Kayseri’den sonra Nevşehir Ürgüp’e gitti. Ürgüp’te edebiyat konseptli Tülpar Otel’de ağırlanan gazeteciler, yöresel yemekleri tatma imkânı buldu. Otel İşletmecisi Hülya Bilen ve yardımcısı Serpil Savaş konukları ile yakından ilgilenirken, gazetecilere ilçenin tarihi ve turistik yerlerini gezdirdi.

ÜRGÜP KAYMAKAMI, ANLAMLI MESAJLAR VERDİ
Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen Güneydoğulu Gazetecileri, bölgeler arası haber farklılıklarını ve haber dilinin bölgeler arası sağladığı uyumu deklare etti. Ardından Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı’yı ziyaret etti. Kaymakam Maraşlı, Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’nde uzun yıllar görev yaptığını ve bölgeyi çok iyi tanıdığını belirterek “Bölge halkını da bölgeyi de çok iyi bilirim. Oraları çok özlüyorum. İnsanlarının temizliği, misafirperverliği beni her zaman etkilemiştir” diyerek hayata insan odaklı baktığının altını çizdi.

ÜRGÜP’TE ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Ürgüp Çavuşin’de bulunan Agarta Cave Hotel, Güneydoğulu Gazetecileri kokteylde ağırladı. Agarta Hotel’i gezen gazeteciler, İşletmeciler Burçin Gündüz, Dyt Canan Gündüz ve Gülper Gündüz Yassı ile sohbet etti. Aile fertlerin işlettiği otelde kalanlar, kendilerini müşteriden ziyade misafir hissediyor. Aynı zamanda TOOB Kapadokya Bölge Başkanı da olan Gülper Gündüz Yassı ve Diyetisyen Canan Gündüz, otellerinde konaklayanlara sağlıklı yaşam konusunda tavsiyelerde bulunduklarını da belirtti.

TARİHİ İLÇEYİ GEZDİLER
Güneydoğulu Gazeteciler, ilçenin tarihi ve turistik yerlerini gezerken Peri Bacaları, Hayal Vadisi, Çavuşin, Aşk Vadisi, Avanos, Kızıl Vadi, Göreme, Üç Güzeller, Uç Hisar’da hatıra fotoğrafları çektirdi. Saç Müzesi’nde Recep Yalınız’ın Kızılırmak toprağından çömlek yapımını izleyen gazeteciler, 3 günlük ziyaretin sonunda Ürgüp’ten ayrıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın