“Haberde en önemli etken etik kurallara uymaktır”

  • Haberin Tarihi: 2 Ocak 2016
  • Bu haber 2614 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Haberde en önemli etken etik kurallara uymaktır”

Mardin’in Ortaköy Mahallesinde bulunan Cumhuriyet Ortaokulu öğretmeni Alev Geçinir’in organize ettiği ”Gazetecilerin Öğrenciler ile buluşması” etkinliğine Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik ve TRT Haber Mardin Temsilcisi Vehap Erdoğan ve Mardin Alternatif Gazetesi İmtiyaz Sahibi Neriman Çelebi’in katılımı ile gerçekleşti.
8. sınıf öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik kapsamında öğrenciler Gazetecilere güncel konularda soru yöneltti.
Etkinlikte, Gazeteciler öğrencilere Haber Yazım Teknikleri, Fotoğraf çekimi, Gazete ve Televizyon Haberciliği, ile alakalı bilgiler aktardı.
Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik, “Aynı haberin farklı gazetelerde farklı şekillerde sunulmasından duyduğu rahatsızlıklar dile getirdi. Öğrencilerin araştırmacı ve çok okumalarını isteyen Çelik “Okuduğunuz bir haber sizi yanıltabilir. Haberleri farklı kaynaklardan takip etmenizde yarar var. Haberde en önemli etken etik kurallara uymaktır. Aslında etik kural hayatın her aşamasında karşımıza çıkan bir yaşam anlayışı olmalıdır. Belli ilkeler, toplumun bütünselliğini önemseyen kurallar bütünüdür “ dedi
İnsan yaşamında en önemli etkenler arasında sevgi, saygı ve dürüst olma üçleminin bulunduğuna inandığını ifade eden Çelik “ Kendinize güvenin, başaracağınıza inanın, kendinize saygı duyun, arkadaşlarınıza sevi ve saygı duyun. Öğretmenlerinizi, ailenizi sevin ve saygı duyun. Şahsınıza yapılmasını istemediğiniz hiçbir şeyi başkasına yapmayın. Bu konuda empati kurun. Azmin sonu hep başarıdır. İnanırsanız ve çalışırsanız her mevkiye ulaşabilir, istediğiniz mesleğe sahip olabilirsiniz. Yeter ki isteyin, inanın ve çalışın. Hayattan beklentileriniz olsun ve hedefleriniz büyük olsun “ şeklinde konuştu.
TRT Haber Mardin Temsilcisi Vahap Erdoğan ise, “Doğru ve toplumsal barışı sağlayan haberciliği ilke edindiğine vurgu yaparak “ Ben Cizreliyim. Hedefim de beden eğitimi öğretmeni olmak vardı. Bir gün bir televizyon kanalı Cizre ilçesinde canlı yayın yaparken “Sınırın sıfır noktasındayız, tehlikedeyiz” demesi beni üzdü. Çünkü bir otelin avlusundan bağlantı yapılıyordu. O gün gazeteci olmayı ve doğru haber yazmayı kafaya koydum ve bugün amacıma ulaştım. Doğrulardan ayrılmayın ve hedefleriniz olsun “ dedi.
Mardin Alternatif Gazetesi İmtiyaz Sahibi Neriman Çelebi de Adana’dan Mardin’e kendi isteği ile geldiğini, Gazetecilik mesleğinin elbette zorluklarının olduğunu, bunun yanında avantajlı yönlerinin de olduğunu söyledi. Çelebi Konuşmasının devamında bölgede ve ülke genelinde Bayan Gazeteci sayısının artması gerektiğini sözlerine ekledi.
Cumhuriyet Ortaokulu ingilizce Öğretmeni Alev Geçinir de Etkinliğin öğrenciler üzerinde olumlu yönde etki bıraktığını ve bu etkinlikleri her iki haftada bir farklı meslek gruplarından şahıslar getirerek bu güzel etkinliği devam edeceklerini belirtti.
Yapılan söyleşinin soru cevap kısmında öğrenciler gazeteciler soru yağmuruna tuttu. Öğrencilerin gazetecilik mesleğine bakış açılarının değiştiğini, bazı öğrencilerin ise gazeteci olmak istediklerini söylemesi dikkat çekti.
Gazeteciler hayatlarından kesitler ve habere gittiklerinde karşılaştıkları anılarını anlatmasını isteyen öğrenciler, kısa anlatımlar karşısında memnuniyetlerini dile getirdi.
Buluşmanın ardından Okulun bahçesinde Toplu fotoğraf çekimi ile sonlandı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın