‘Halklar iradelerini ellerine aldı’

  • Haberin Tarihi: 9 Haziran 2015
  • Bu haber 968 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
‘Halklar iradelerini ellerine aldı’

HDP’nin zaferini kutlamak amacıyla Mardin’in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen şenliğe binler akın ederken, kutlamada konuşan ve bütün kesimlere ayrı ayrı teşekkür eden HDP Mardin Milletvekili adayı Erol Dora, “Sizler sadece bir seçim başarmadınız. Seçimin sonucu ile Cumhuriyet tarihinde ilk defa halklar kendi geleceğini ve kendi iradelerini kendi ellerine aldı” dedi.
HDP zafer kutlamalarının sürdüğü Mardin ve ilçelerinde binlerce kişi sokaklara dökülmeye devam ediyor. Kutlamaların devam ettiği diğer bir adres olan Kızıltepe ilçesinde binlerce kişi Kızıltepe özgürlük meydanında bir araya gelerek seçim zaferini kutladı. HDP Kızıltepe ilçe örgütü öncülüğünde düzenlenen kutlamaya seçilen HDP Mardin Milletvekili adayı Erol Dora’nın yanı sıra binlerce kişi katıldı. Kutlamalarda PKK, KCK, HDP, bayrakları ile sarı, kırmızı, yeşil flamalar, PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri, çok sayıda döviz taşındı. Alanda sık sık Türkçe ve Kürtçe sloganlar atıldı. Ayrıca vatandaşların ellerinde bulunan bayraklarla adeta bir şenlik alanına dönüşen alanda davul ve zurnalar eşliğinde çekilen halaylarla kutlamalara başladı. Alanda meşaleler yakıldı, havai fişekler atıldı.
Kutlamalar, demokrasi mücadelesinde ve Diyarbakır’da gerçekleştirilen bombalı saldırılarda yaşamını yitirenler anısına sloganlar eşliğinde saygı duruşu ile başladı. Kutlamalar ilk olarak HDP Kızıltepe ilçe başkanı Lokman Yaşar’ın konuşması ile başladı. Yaşar, Kızıltepe halkının seçimde göstermiş olduğu başarıya dikkat çekerek bu anlamda tek tek onlara teşekkürlerini belirtti. Kızıltepe halkının büyük acılar yaşadığını ancak hiçbir zaman kendi mücadelelerinden taviz vermediğini sözlerine ekleyen Yaşar, seçimde de bunu tüm dünyaya bir daha gösterdiklerini aktardı.

“Halklar ilk defa kendi iradelerini ve kendi geleceklerini ellerine aldı”
Yaşar’ın ardından söz alan HDP Mardin Milletvekili adayı Erol Dora ise, kitleye işaret ederek konuşmasına “İşte halk burada, işte özgürlük, işte demokrasi buradadır. Ve bütün dünya bunu izlesin” diyerek başladı. Seçimde yurttaşların göstermiş olduğu başarıya ilişkin de HDP adına teşekkür eden Dora, Kızıltepe halkının her süreçte direndiklerini ve kendi onurlarına her zaman sahip çıktığını söyledi. Dora, sözlerinde yalnızca bir seçiminde başarılmadığının altını çizerek “Bütün dünya bunu bilsin. Türkiye kamuoyu bunu dinlesin. İşte Cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa sizlerin katkıları ve oyları ile Türkiye halkları iradelerini ve geleceklerini ellerine almış durumdadır. Hiçbir zaman bu halkın iradesine saygı gösterilmedi. Sizler aslında yeni bir tarih yazdınız” şeklinde konuştu. Dora, Mezhep savaşlarının devam ettiği bir dönemde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın da bunları gördüğünü ve halklar için yeni bir paradigma ortaya koyduğunu söyledi. Bu paradigması ile Öcalan’ın bütün halkları düşündüğünü ve böylece Öcalan’ın sadece Kürt halkının değil tüm Ortadoğu halklarının lideri olduğunu da belirten Dora, Öcalan’a tüm halklar adına selam yolladı. Cumhuriyet tarihi boyunca bir araya gelemeyen halkların bu seçimde bir araya geldiğini ifade eden Dora, son olarak “Artık kimse halkları kayda almadan bir çalışma yapamayacak. İşte Mezopotamya güneşi doğmuştur ve batıyı da aydınlatacaktır” dedi.
Konuşmaların ardından kutlama Kızıltepe Şehit Ali Temel Kültür Merkezi çalışanlarının söylemiş olduğu şarkılar ve çekilen halaylarla devam ederken öte yandan ilçede araçlardan oluşan konvoyda da binlerce kişi seçim zaferini kutladı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın