Harmandüzü Mahallesi’nde Kuduz karantinası

  • Haberin Tarihi: 23 Ekim 2015
  • Bu haber 887 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Harmandüzü Mahallesi’nde Kuduz karantinası

Kızıltepe ilçesinde bağlı Harmandüzü Mahallesi’nde, bir kişiyi ısıran köpekte kuduz hastalığı tespit edilmesi üzerine karantina uygulaması başlatıldı.
Evinin avlusunda bir köpek tarafından elinden ısırılan Cemal Göktaş, Kızıltepe Devlet Hastanesindeki ilk tedavisinin ardından Mardin Devlet Hastanesine sevk edildi. Yapılan tahlillerin ardından kuduz aşısı vurulan Göktaş, tedavi altına alındı.
Köpeğin kuduz olabileceği ihtimali üzerine Harmandüzü Mahallesi’ne giden İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, vatandaşlar tarafından öldürülmüş köpekten örnekler alarak tahlil yaptırdı. Köpeğin kuduz olduğunun belirlenmesi üzerine ise mahallede karantina uygulaması başlatıldı.
Cemal Göktaş, evinin bahçesinde yüzüne doğru saldıran köpeği eliyle engellemeye çalıştığını, bu sırada köpeğin elini ısırdığını belirtti.
Kızıltepe Devlet Hastanesindeki ilk tedavisinin ardından Mardin Devlet Hastanesine gittiklerini belirten Göktaş, eline dikiş atılarak kuduz aşısı yapıldığını söyledi.
Kızıltepe İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nevaf Kalkan ise gerekli önlemleri aldıklarını belirterek, “Köyde herhangi bir sıkıntı yok. Kuduz vakalarında sadece ısırılmış vatandaş aşılanır. Biz tedbir olarak köyde bulunan evcil köpek ve kedilere de aşılama işlemi yapıyoruz” dedi.
Köy muhtarı Kemal Ertaş da olayın ardından köpeğin öldürüldüğünü ve yetkililere haber verdiklerini ifade ederek, “Köpeği de iki metre derinliğinde çukur kazarak gömdük ve üzerini de kireçle kapladık” diye konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın