Hem Öğrenecekler Hem de Para Kazanacaklar

  • Haberin Tarihi: 11 Aralık 2019
  • Bu haber 862 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Hem Öğrenecekler Hem de  Para Kazanacaklar

Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Tesis İşletme Müdürlüğü, Turizm Fakültesine devredildi. MAÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özcoşar, PTT Genel Müdürlüğünden kiralanan, uygulama oteli ve sosyal tesis olarak kullanılan Şatana Konağı işletmesinin, Turizm Fakültesine devredildiğini, düzenlediği bir basın toplantısı ile duyurdu.
Basın toplantısında, Turizm Fakültesi Gastronomi öğrenci ve araştırma görevlilerinin hazırladığı yöresel tatlardan gazetecilere ikram eden Rektör Özcoşar, göreve geldiği günden beri üniversite tarafından yürütülen tüm çalışmaların şehirde bir değere dönüşmesini hedeflediklerini söyledi. Sahaya inmek, toplumun ortak değerlerinin korunması noktasında gerekli hassasiyeti göstererek çağdaş gelişmeleri yakalamaya çalıştıklarını bildirdi.
Turizmin kırılgan bir sektör olduğuna vurgu yapan Rektör Prof.Dr.İbrahim Özcoşar” Turizm salt eğlenceden ibaret olmayan, insani yaklaşımı yüksek, kültür ve inanç turizminin profesyonel bir anlayışla hayata geçirilmesini destekleyeceğiz. Mardin?in konumu ve kültürel değerleri, bilgilenme, bilgilendirme, bilindik turizm yaklaşımının dışında, kucaklayıcı, birleştirici, kaynaştırıcı bir anlayışla, gerek yemek ambiyanslarını gerekse hizmet noktasında profesyonel ve turist memnuniyetini ön planda tutacak bir turizm anlayışının benimsenmesini gerektiriyor”dedi.
Bölgede Turizm sektörü birlikte çalışacaklarını ifade eden Özcoşar, “Üniversite olarak, öncülük görevimizi her alanda olduğu gibi turizmde de yerine getireceğiz. Yereldeki turizm aktörleri işbirliği içinde olacağız. Turizm Fakültesi, sektör çalışanlarının yararlanabileceği oluşumları gerçekleştirecek” şeklinde konuştu
Artuklu Üniversitesinin, hak ettiği yere gelmesi ve birlikte kurulduğu Üniversitelerin seviyesine getirilmesi için 2 yıllık bir süreye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Özcoşar, “Basının Üniversitenin hak ettiği yere gelmesinde, tanıtım noktasında görev ve desteğini istiyorum. Geçmişi yargılamanın yararı olmaz. Bundan sonra yapabilirizi konuşmamız lazım. 2 yıl sonar Üniversite birlikte kurulduğu üniversitelerin seviyesine gelecek” şeklinde sözlerini sürdürdü.
Edebiyat Fakültesi Sanat tarihi Bölümünden Doç. Dr. Evindar Yeşilbaş, Turizm Fakültesine devredilen sosyal tesis binası hakkında bilgi verdi. Yeşilbaş 19. Yüzyılda Mimar Sarkis Elyas Löle tarafından Karsaslar ailesi için inşa edilen ve daha sonra Şatana ailesi tarafından alınan konağın 1953 yılında PTT’ye satıldığını,2010 yılında Üniversite tarafından sosyal tesis olarak kiralandığını söyledi. Yeşilbaş, “Mimar Löle Doğu Beyazıt, Diyarbakır, Hasankeyf, Siirt, Silvan, Bitlis, Van’ı kapsayan geniş bir alanda eserler inşa ettiği ve Midyat taşını ortaya çıkardı” dedi.
Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lokman Toprak, rehberlik ve gastronomi alanında iyi yerde olduklarına dikkat çekerek “Bölgede ve Türkiye genelinde rehberlik açığını kapatacak yapıdayız. Gastronomi alanında da iddialıyız. Devir aldığımız sosyal tesisi örnek teşkil edecek şekilde işleteceğiz. Burada çalışacak olan öğrencilerimiz aynı zaman da belli bir para kazanacak. Şehirde bulunan turizm işletmelerine de kaliteli hizmet örneği sunmuş olacağız” şeklinde konuştu
Basın toplantısına katılan gazetecilere, tarihi konak gezdirildi ve işletme hakkında bilgi verildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın