“Her insan bir engelli adayıdır”

  • Haberin Tarihi: 2 Aralık 2015
  • Bu haber 1462 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Her insan bir engelli adayıdır”

Ak Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yazılı mesaj yayınladı.
Ak Parti Mardin İl Başkanı Dündar, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. O günden beri 3 Aralık “Engelliler Günü” olarak anılmaktadır”.
Dündar ”Dünya’da 500 milyondan fazla engelli durumda olan kişi bulunmaktadır. Ülkemizdeki engelli sayısı ise 8,5 milyonu aşmaktadır. Mardin yereline baktığımız zaman ise 70’in üzerinde bir engelli kitlesi bulunmaktadır. Görüldüğü gibi çok ciddi engelli nüfusa sahip bir ülkeyiz. Aslında her insanın bir engelli adayı olduğuna dikkat çeken Dündar,”doğumdan kaynaklanan rahatsızlıklar dışında, insanlar trafik kazaları, iş kazaları ya da farklı durumlardan kaynaklanabilecek her türlü vakayla karşı karşıya kalabilecek durumdadır. Bu nedenle engellilere bakış açımız her an engelli kalabiliriz düşüncesi içerisinde olmalıdır”. Engelli vatandaşlarımız hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirten Dündar, ”bu durumu gözardı etmeyen Ak Parti hükümetleri, engelli vatandaşlarımıza her türlü hak ve imkânları seferber etmiştir. Geçmişte engelli vatandaşlarımıza kendi yakınları bile bakmazken, şu anda Ak Parti’nin öne sürmüş olduğu politikalar sayesinde engellilerimiz cumhuriyet tarihinden Ak Parti’nin kuruluşuna kadar hiç sahip olmadıkları haklara sahip olmuşlardır.
Kendileri her ay maaş aldığı gibi bakıcıları da her ay belirli bir miktar maaş almaktadır. Kamu kurum ve kurumlarında bütün öncelikli kişisel haklar kendilerine ayrılmıştır.
Meclis ve kamu kurumlarında engelli vatandaşlarımız için her dönem de belirli kontenjanlar ayrılmıştır. Bizler hiçbir zaman engelli vatandaşlarımızı engel olarak görmedik. Bilakis hiçbir engeli olmayandan daha çok onlara imkân olmaya çalıştık. Başbakanlığın 3 Aralık 2002 tarih ve 20515 Sayılı genelgesinin 3.maddesinde; ulusal düzeyde kabul edilen 10-16 Mayıs Engelliler Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, engellilere yönelik faaliyet gösteren Konfederasyon, bağlı federasyonlar ve derneklerin kamu görevlisi olan yönetim kurulu üyeleri ile kamuda görev yapan tüm engelliler idari izinli sayılıyor. Bizler hiçbir zaman engelli vatandaşlarımızı engel olarak görmedik. Bilakis engelli vatandaşlarımıza hiçbir engeli olmayandan daha çok imkân olmaya çalıştık. Bu duygu ve düşüncelerle tüm engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum.” Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın