Hizmetler Kaldığı Yerden

 • Yazının Tarihi: 23 Ağustos 2019
 • Yazar: Vehap ERdoğan
 • Bu yazı 472 defa okundu.
 • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

İnsanlar günlük yaşamlarını sürdürürken birçok yeni şey ile karşılaşıp yeni kavramlar öğrenebiliyor.
Yeniliğe açık insanlar ilk kez karşılaştıkları yeni kavramları araştırma gereği duyarlar.
İnsanlar bu sayede öğrenirler ve kendilerini geliştirmek için bu tür durumları fırsata çevirirler.
Yeni nesil diye tabir edilen ve birçok yaşıtımız ‘’Kayyum’’ kavramını ilk kez ve en çok 2016 yılında duyar olduk.
Özellikle terör örgütleri ile irtibatlı birçok kuruma devletin ilgili birimleri tarafından kayyumlar atandı.
İçişleri Bakanlığı tarafından Doğu ve Güneydoğu illerindeki birçok belediyeye Başkan Vekili olarak İl ve ilçelerin mülki amirleri atandı.
Kayyum olarak atanan Belediye Başkan Vekilleri kısa sürede hizmetleri ile adından sıkça söz ettirdiler.
Mardin Büyükşehir Belediyesine Başkan Vekili olarak atanan Mardin Valisi Mustafa Yaman kurduğu enerji dolu ekibiyle 2016 yılının sonlarından 2019 yılının başlarına kadar sayısız proje ile Mardin’in marka değerine değer kattı.
Vizyon sahibi ve yaptığı örnek projeler ile tanınan Mustafa Yaman başta turizm, spor ve sosyal yaşama yönelik yaptığı icraatlar ile her geçen gün vatandaşlar tarafından daha çok sevilip sayıldı.
Vali Mustafa Yaman ve ekibinin Mardin’e kattıkları sıralayacak olursak;
-‘Yanıbaşınızdayız’ projesi ile Mardin’li vatandaşların doğumlarından ölümlerine kadar yanlarında olundu. (Yeni doğan bebeklere hoş geldin bebek paketleri, hayırlı teskereler, mutlu evlilikler, hac uğurlamaları, yaşlı ziyaretleri ve taziye ziyaretleri)

 • ‘sizin için çalışıyoruz’ sloganı ile hizmet atağı başladı. Neredeyse tüm vatandaşlar bu hizmetlerden faydalandı.
  ‘Yükseliyoruz Mardin’ projesi ile açık hava müzesi olan mardin semalarında sıcak hava balonlarının olması Mardin’e renk kattı.
 • Çok kısa bir sürede 35 bin 135 aileye gıda yardımı, 12 bin 469 aileye kıyafet yardımı, ramazan ayları toplu iftarların yanı sıra Hastane de yatan hasta ve ailelerine ücretsiz yiyecek içecek ikramı yapıldı.
 • Mahalleme havuz geldi ve mahalleme buz pisti geldi projeleri ile çocuklar tatillerde hem eğlendi hem de öğrendi. Okulların açılışında özellikle kırsal mahallelerde yaşayan öğrencilere kırtasiye yardımı yapıldı.
 • Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Valiliğinin koordineli çalışması ile birlikte binlerce turist çeken festivaller, Uluslararası sempozyumlar, etkinlikler, foto maratonlar, şenliklerin düzenlenmesi ile Mardin karnaval alanına döndü.
  -Kültür sanat etkinlikleri kapsamında sayısız sanatçı ve yazarın katılımı ile konserler, paneller, söyleşi ve konferanslar düzenlendi.
 • Sporun her dalına verilen destek ile ilimiz uluslararası turnuva ve müsabakalara ev sahipliği yaptı. Spor ve sporcu dostu bir Vali ve Belediye Başkanı olunca Mardin’i çeşitli liglerde temsil eden erkek ve kadın futbol, hentbol, voleybol, basketbol, yüzme, atletizm, bisiklet gibi birçok branşta takımlar kurularak yüzlerce genç sporcu ulusal ve uluslar arası organizasyonda ilini ve ülkesini temsil etme şansı yakalayarak özgüven kazandı.
  -Gençlik merkezleri ve konservatuar bünyesinde verilen eğitim ve sanat dallarından tüm öğrenci ve gençler faydalandı.
  -Evde bakım hizmetleri, engellilere yönelik projeler, dezavantajlı vatandaşlara yönelik hizmetler ile ulaşılmadık kimse kalmadı.
 • Ağaçlandırma ve sıcak asfalt ile çehresi değişen Mardin yepyeni bir görünüme kavuştu.
  Bu saydıklarım ve daha sayamadığım bir çok sosyal yaşama dair projeleri göz önünde bulundurduğumda ne kadar doğru işler yapıldığını bir kez daha iyi anlıyorum.
  31 Mart yerel seçimlerinde Mardin Büyükşehir Belediyesinde gerçekleşen yönetim değişikliğinden sonra şehir başta su sıkıntısı olmak üzere birçok çile çekti.
  Ve evet, artık sıkça duyduğumuz ‘’Kayyum’’ söyleminin yapılan hizmetlerden sonra kulağa ne kadar hoş geldiğini yaşayarak görüyoruz.
  Yapılan bunca hizmetin ve yarım kalan projelerin aynı hızda devam etmesi dileğiyle…

Bir Yorum Yazın