İHD’den 14 Dilde barış çağrısı

  • Haberin Tarihi: 15 Eylül 2015
  • Bu haber 926 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İHD’den 14 Dilde barış çağrısı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi üyelerinden oluşan grup Mardin Karayolları parkında barış çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi üyeleri, ellerinde bulunan 14 dilde barış yazılı pankart ile son dönemde yaşanan çatışmalara değinerek taraflara barış çağrısında bulundu.

Gündemdeki olaylara değinen İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi Başkanı Erdal Kuzu, hem Devlet hem de PKK’ya çağrıda bulunarak silahların susması gerektiğini belirtti.

Devam eden çatışmaların son bulması talebinde bulunmak için toplandıklarını belirten Kuzu, Annelerin sesini duyurabilmek için etkinlik oluşturduklarını söyledi.

Kuzu, Konuşmasının devamında yaklaşık iki aydır devam eden çatışma ve savaş ortamının beraberinde birçok mağduriyet de ortaya çıkarmıştır.En son Cizre’de yaşananlar savaşın gerçek yüzünü hepimize göstermiştir. Aynı zamanda bu çatışma ortamında devletin yapmış olduğu hukuksuzlukları, Devletin yapmış olduğu sokağa çıkma yasağının tamamiyle insan hakları ihlali olduğunun tekrar belirtmek istiyoruz. Bu anlamda insan hakları aktivistleri olarak bizler savaşın bir an önce durmasını istiyoruz. İnsan hakları Aktivistleri olarak gerek devlete gerekse PKK’ya da çatışmaların bir an önce durdurulması talebinde bulunuyoruz. Basrış bu ülkede yaşayan bütün insanlara lazımdır. Devletin kendini ifade etmeye çalışanları gözaltına alması insan hakları ihlalidir. Devletin ekmek almaya çıkan yaşlı bir adamı öldürmesi yargısız infazdır.

Grup içerisinde duygularını ifade eden barış annesi Türkan Durç adlı vatandaş ise, Biz anneler olarak, ister Alevi Kürt, Türk, Arap, Laz, Çerkez olsun Bu Ülkede akan kan bir an önce dursun istiyoruz. Hepimizi Allah Yarattı, hepimiz Eşit ve özgür yaşamalıyız, kimimizin kimseden farkı yok. Kardeşçe yaşamayı artık her kesim olarak başarmalıyız. Bunu canı gönülden istiyoruz diye konuştu.

Grup bir müddet adına barış nöbeti dedikleri oturma eylemi yaptıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın