İhracatı Geliştirmek için DİKA’dan Etkili Adım

  • Haberin Tarihi: 15 Ekim 2016
  • Bu haber 1001 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İhracatı Geliştirmek için DİKA’dan Etkili Adım

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ev sahipliğinde sorumlu olduğu bölge illerinin ihracat kapasitesini geliştirmek için ülkemizin ihracat kredisi sağlayan resmi kuruluşu Türk Eximbank ile ortaklaşa Batman’da bilgilendirme semineri gerçekleştirildi.

DİKA yeni pazarlara yönelme ve ihracatın hem kapasitesini hem de niteliğini yükseltmek maksadıyla çok yönlü etkinlikleri bölgenin hizmetine sunuyor. Üst ölçekte Kalkınma Politikalarının da ön gördüğü üzere ulusal ve uluslar arası çapta sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasının temel dayanağının ihracat olması Ajansın da politikalarına yenilikçi faaliyetlerle yansıyor.

Bölgenin ihracata yönelik teşvik konusunda etkin rol alan Dicle Kalkınma Ajansı, ulusal ve uluslar arası fuarlara bölge ihracatçılarını ve paydaşlarını dahil etmenin yanı sıra eğitimlerle de bu amacı pekiştirme niyetiyle hareket ediyor. Ajans yeni pazarlar bulma ve ihracatçısını bu pazarlarla bütünleştirmenin yanı sıra küresel sisteme uyum sağlamaları konusunda uygun zeminler oluşturmak için yenilikçi ve çeşitlilik arz eden faaliyetleri TRC3 Bölgesi’ne (Mardin, Batman, Siirt, Şırnak) getiriyor. Bu maksatla ülkemizin resmi ihracat teşvik kuruluşu olan Türk Eximbank eğitimleri Bölge’de yapılıyor. Ajans Bölgesinde bulunan ihracatçılara yönelik Türk Eximbank “Kredi ve Sigorta Bilgilendirme Semineri” ilk toplantısı Mardin’de yapılmıştı; ikinci toplantısı ise Batman’da özel bir otelde gerçekleştirildi. Eğitim semineri Eximbank Müşteri İlişkileri Müdür Yardımcısı Erkan Oğuz ile Uzman Haydar Öztürk tarafından verildi. Toplantıya Bölge’de faaliyet gösteren ihracatcı, yatırımcı ve girişimciler katıldı.

İlk toplantının verimli geçmesi ve paydaşlarca büyük yankı uyandırması ile birlikte Bölgenin ihracat açısından yüksek kapasiteye ve potansiyele sahip ili Batman’da da katılımın yüksek olmasını sağladı. İhracatçılar için maddi olanakların sağlanması açısından önem arz etmesi ve ihracat konusunda sağlam temeller atılabilmesi maksadıyla ihracat teşvik kuruluşu Türk Eximbank eğitimleri paydaş katılımcılar tarafından beğeniyle karşılandı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın