İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı

  • Haberin Tarihi: 30 Temmuz 2020
  • Bu haber 216 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı

Mardin’de İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Vali Mahmut Demirtaş Başkanlığında gerçekleştirildi.


Toplantıda konuşan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Akın, gerçekleştirilen program ve projeler hakkında kurul üyelerine bilgi verdi.


Kentte istihdamı önceleyen firmalara her türlü destekten yararlanmaları konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerini ifade eden Akın, şunları kaydetti: “2020 yılı 2. Çeyreğinde engelli bireylerin ve eski hükümlülerin işgücüne kazandırılması için desteklenen projeler kapsamında 19 engelli ve 15 eski hükümlü projesi olmak üzere toplam 34 proje kurula sunuldu.

İŞKUR’un aktif iş gücü projelerinden 2020 yılı içinde 60 Kurs Programında 1775 kişi ile 183 İşbaşı Programından 2063 kişi olmak üzere toplam aktif işgücü programlarından 3838 kişi yararlandı. Pandemi döneminde Kısa Çalışma Ödeneğine başvuran 1091 firmanın 10.885 çalışanı bu ödenekten yararlandırılması sağlandı. Ayrıca İlimizde çeşitli firmalarda çalışan ve pandemi döneminde ücretsiz izne ayrılan 6406 kişi nakdi ücret desteğinden yararlandırılmıştır” dedi.


Salgın döneminde aktif işgücü programlarıyla işverenlere destek vermeye devam edileceği bilgisi veren İşkur İl Müdürü Mehmet Akın Savur İlçesinde açılan 2500 kapasitelik Akar Tekstilde son bir ayda 330 kişinin iş başı programlarımızdan yararlandığı ve istihdamı önceleyen firmalara her türlü destekten yaralandırılması konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerini ifade etti.


Toplantı, kentteki istihdam ve mesleki eğitim çalışmaları konusunda sürdürülen projeler hakkında katılımcılara bilgi verilmesinin ardından gündem maddelerinin değerlendirilmesiyle son buldu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın