İl koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı

  • Haberin Tarihi: 29 Temmuz 2015
  • Bu haber 1085 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İl koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı

Mardin Valiliği 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak başkanlığında yapıldı.
Valilik Nişli Toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Vali Ömer Faruk Koçak, İl Jandarma Alay Komutanı Allattin Karsavuran, Mardin Emniyet Müdür Lütfullah Uğur Pekcan, Artuklu Belediye Başkanı Emin Irmak, Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, ilçe kaykamları ve kamu kurum amirleri katıldı.
Toplantıda Konuşan Vali Koçak, İl genelinde 8 sektörde tespit edilmiş 522 adet projenin mevcut olduğunu söyledi.
Vali Koçak, “ 522 adet projeye 12 milyar 152 milyon 819 bin lira ödenek ayrıldığını söyledi.
2015 yılı 3. Dönem sonu itibariyle ildeki 603 milyon 726 bin liralık harcama yapıldığını bunların %25´inin nakdi gerçekleşme ile sağlandığını aktaran Koçak, şu ifadelere yer verdi:
Ekonomik dengelerin tesis edilerek sürdürülebilir bir büyüme ortamının temin edilmesi için kamu kesmiminde mali disiplininin sağlanması ve kamu harcamalarında etkinliğin ve verimliliğin arttırılması zorunluluk arz etmektedir.
2015 yılı bütçe kamu kesimine tahsis edilen bu kaynakların kamu kuruluşlarınca etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasına özen gösterilmelidir. Yıllık koordinasyon toplantısı en önemli ayağı bu toplantıdır. Bu toplantının en önemli amaçlarından biri ise aynı anda iki kurum tarafından yapılan bir işin program dahilinde yapılması için önem arz ediyor. Özellikle alt yapı çalışmalarında tekrar yapılmamasını engeller ve ya aynı faaliyetin farklı kuruluşlar tarafından aksaklığa sebep olmadan yapılmasını sağlar. Yatırım programı teklifinde ortak karar vermek gerekiyor il ihtiyaçları belirlenerek ortak akıllı hareket edeceğiz. .” dedi.
Elektriğin elde edildiğinden fazlasının kullanıldığını aktaran Koçak, “ İl genelinde 4,5 kw elektrik kullanılıyor. DEDAŞ, 6 ilde 2014´te 22 milyon tüketilmiştir bölgede üretilen elektrik ise 12 kw´tır. Elektrik ihtiyacını başka barajlardan karşılamak zorunda kalıyoruz bu fazladan karşıladığımız elektiriğin bir çoğuda kaynaklanan israftan meydana geliyor. Elektriğin verimli kullanılması bir çok alanda açık verilmesini önleyebilir. Elektrik ve su konusunda hassas olmamız gerekiyor. Elektrik israf etmemenin bir çok yolu var sulama kanallarında avantaj sağlayacak teknolojiyi kullanmamız elektriğin israfını önleyecektir. Bu toplantıda bunu gündeme getirmiş olduk. Temiz suya ulaşamadığı için elektrik elde edemediği için dünyanın farklı noktalarında hayatını kaybeden bir çok insan var. Onları düşünerek hareket etmeliyiz.” Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın