İl Sağlık Müdürlüğünden 2019 değerlendirmesi

  • Haberin Tarihi: 3 Ocak 2020
  • Bu haber 1432 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İl Sağlık Müdürlüğünden  2019 değerlendirmesi

Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, 2019 yılını gazetecilerle değerlendirdi.
İl Sağlık Müdürlüğünün yeni binasında basın mensuplarıyla bir araya gelen İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz yaptığı konuşmada, vatandaşa kaliteli hizmet sunma gayretinde olduklarını belirterek, Mardin’in Suriye ve Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle büyük bir göç aldığını söyledi.
“Binlerce misafirimiz buradaki sağlık hizmetlerini almaktadır” diyen Yavuz, şöyle konuştu: ” 112 Acil Sağlık Masasına 2019 yılında toplamda gelen 877 bin 322 çağrıdan vakaya dönüşen çağrı adedi 45 bin 470 yani ortalama çağrı oranı yüzde 5,18’dir.
En büyük sorunlarımızdan biri 112 Acil sağlık hattının gereksiz şekilde meşgul edilmesidir. Ayrıca ambulanslara gerektiği gibi yol verilmediğine müşahede ediyoruz. Aile sağlığı merkezlerini kullanalım. En küçük bir rahatsızlık için acil servislerini kullanıyoruz. Bu da gerçekten acil hastalara hızlı bir şekilde müdahalede gecikmelere sebep oluyor. Bu konuda vatandaşlarımızın acil servislerini doğru kullanmaları önemlidir. Bir de önemli bir konu da halkın arasında yaygınlaşan aşı reddi. Bu çok yanlış bir algıdır. Bu anlamda aşının önemini anlatmak için özellikle kadınlarımızı, annelerimizle uzmanlarımızı buluşturacağız.”
İl genelindeki hastaneler hakkında da bilgi veren Uz. Dr. Yavuz, “Yataklı tedavi hizmetleri veren 2. basamak sağlık kuruluşu olarak ilimizde 9’u kamu, 3’ü özelde olmak üzere toplam 12 hastane bulunmaktadır. Kamuda 400 yataklı Mardin Devlet Hastanesi, 300 yataklı Kızıltepe Devlet Hastanesi, 150 yataklı Midyat ve Nusaybin Devlet Hastanesi, 50 yataklı Derik Devlet Hastanesi, 25 yataklı Dargeçit, 24 yataklı Savur, 20 yataklı Mazıdağı ve 15 yataklı Ömerli Devlet Hastanesi ile kamuda bin 134 yatakla hizmet vermektedir. Özelde yer alan hastanelerde toplan 312 yatakla hizmet verilmektedir. İl genelinde bin 446 yatakla hizmet verilen hastanelerimizde 10 bin kişiye düşen yatak sayısı 17 iken, bu oran Türkiye’de 27’dir” dedi.
Programdan sonra gazetecilere plaketleri verildi, Gazetemiz çalışanları İmtiyaz Sahibi Rıdvan Fidan, Yazı İşleri Müdürü M. Sait Çakar, Muhabirler Ali Edis, İsmail Erkar ve Sedat Aslançier ve Köşe Yazarı A. Vehap Erdoğan’a plaket verildi.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: basin-1.jpeg
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın