İmkansızlık mucit yaptı

  • Haberin Tarihi: 22 Haziran 2015
  • Bu haber 943 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İmkansızlık mucit yaptı

2002 Yılında kazandığı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde, dönemin Ekonomik Krizi ve imkansızlıklardan dolayı topladığı atık malzemelerden ve çürük meyve ve sebzelerden resim yapmaya başladı.
Okuduğu dönemde Ailesinin kendisine gönderdiği ücret tuval ve boya parasına yetmeyince, Ozan Polat adlı ressam Çevreden topladığı atık Çimento kağıtlarının üzerine resim çizerek, Resimlere de çevreden topladığı çürük meyve ve sebzelerle ile renk vermeye başladı.
Yaklaşık olarak 12 yıldır sürdürüp geliştirdiği bu tekniğini Resim Öğretmeni olarak görev yaptığı okulda öğrencilerine de aktarıyor.
Üniversite Yıllarında bu tekniğinden dolayı öğretmenlerinin de takdirini toplayan Ozan Polat bu tekniğini mutlu bir şekilde devam ettiriyor.
Kendisine ait resim sanatının Patentini almayı düşünmeyen Ozan Polat, Bu tekniği herkes kullanabilir ben bulmuş olabilirim ama sıfır maliyet olduğundan dolayı bütün ihtiyaç sahipleri kullanabilir diye konuştu.
Ressam Ozan Polat, “Sene 2002 yılında Ekonomik Kriz başlamıştı o dönemde. O zaman bir Tuval 30-40 Türk lirasıydı. İmkansızlıklardan dolayı böyle bir kapı açıldı diyeyim. Sonra okulda da aynı çöp, çiçek, ne varsa ıvır, zıvır ne kadar çöp varsa öyle oradan başlayıp ta buraya kadar. Mesela gökyüzünü oluşturabilmek için düşündüm ne yapabilirim, Kara lahana aklıma geldi. Tabi birkaç denemede bütün meyveleri denedim. Kara lahana daha çok hoşuma gitti. Patlıcan da olur, yada bir baktınız gökyüzünü kırmızı mı yapmak istiyorsunuz. Kırmızı yapın. Pembe mi yapmak istiyorsunuz. pembe yapın. Size kalmış artık o. Taşı, ben yumurta akını kullandım. Siz domates kullanın. Siz gidin üzerine çay dökün kahve dökün.
Mesela ağaca renk mi vermek istiyorsunuz ? Maydanoz kullanın, Salatalık kullanın karpuz bile kullanabilirsiniz. Her şeyi kullanabilirsiniz yeter ki yeşil renk ortaya çıksın. Mesela Bu tekniğin nereye kadar gidebileceğini ben bile bilemiyorum. Mesela fakir insan, mesela bazı çocuklar vardır. Ortaköyde görüyorum parası yok ama bu atık malzemeler ile kendi öğrencilerime de öğrettim. Birde ne olacağını ben dahi bilmiyorum. Sabah kalkıyorum aklıma başka bir fikir geliyor. Her an, yürüdüğümde yada birisi çöp atarken her insandan etkilenirim ben. Herkes yani o yüzden ucu açık bir nokta. Mesela bazı arkadaşlar, bazı tekniklerin patentini alıyorlarmış. Benim asla öyle bir derdim yok. Kesinlikle tamamen bedava bir ürün, organik ve maliyet yüzde sıfır bile değil diyebilirim. Yani sıfıra bile indirebilirsiniz” dedi.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın