“İslam medeniyetinin merkezi Ortadoğu’dur”

  • Haberin Tarihi: 3 Kasım 2016
  • Bu haber 1322 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“İslam medeniyetinin merkezi Ortadoğu’dur”

Mardin Artuklu Ünüversitesi MAÜ’de ”Bir Medeniyet Merkezi Olarak Orta Doğu Uluslararası Sempozyumu” düzenlendi.
Mardin Artuklu Ünüversitesi ev sahipliğinde Mardin Eğitim Vakfı işbirliği ile düzenlenen Sempozyuma Mardin Valisi Mustafa Yaman, Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Emniyet Müdürü Hasan Onar ve izleyiciler katıldı.
Beş oturumda sona erecek ve iki gün sürecek olan sempozyuma Lübnan, Suriye, Irak ve İngiltere’den 25 Bilim insanı katıldı.
Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça: “Bunun ardından Anadolu’ya taşındığımızda Osman Gaziyi, Fatih’i, Yavuz Selim’i, Kanuniyi ve Abdulhamid’i anmak zorundayız. Bunlar medeniyetimizin büyük devlet adamları ve temsilcileri veya bir kısmı. Bu medeniyet ilmi, ahlak’ı, merhameti, adaleti, şefkati, sevgiyi ve saygıyı tüm insanlara yaymaya çalışmış ve öğretmeye gayret etmiştir. Bu medeniyet İslam medeniyetidir ve bunun merkezi Ortadoğu’dur. O merkezlerden birinde bulunuyoruz, Mardin’de bulunuyoruz. Büyük ilim adamları yetiştiren Kasımiye ve Zinciriye medreselerinin bulunduğu kentteyiz”.
Mardin Valisi Mustafa Yaman: Eski dünya düzeni ulus devletler üzerinde imparatorlukları parçalayarak imparatorlukların akıbetini hazırlarken mevcut dünya düzeni de yeni ulus devletçiklerin üretilmesi noktasında acımasız politikalara sahne olmaktadır. Bu politikaların sürekli sahnelendiği alan maalesef bu sempozyumda etraflıca ele alınacak binlerce yıllık medeniyet tecrübesi ile insanı insan yapan temel değerlerimizin sınandığı, yaşandığı ve bir medeniyet ürettiği coğrafya olan Ortadoğu bölgesidir.
Öğrenci Hediye Çakçı: Böyle bir sempozyumun burada olmasından dolayı çok mutluyum. Değerli bilim adamları bilim insanlarını bu coğrafyadan geçmiş olduğu ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olduğu Ortadoğu sempozyumu. Bu yüzden çok mutluyuz ve bu kadar bilim adamının bu coğrafyadan gelip, geçmesi medeniyetin buradan batıya akıp geçmesini öğrenmek bizi mutlu etti tabi ki.
Katılımcı İbrahim Yücedağ: Özellikle günümüz dünyasında yaşanan gelişmelere paralel olarak Ortadoğu’nun sahip olduğu bu kültürel ve tarihi mirasın önemine dair çok ciddi bir sempozyumdu. Dolayısıyla Ortadoğu’ya ilişkin tarih algımıza dair yeni bir perspektif sunması açısından gerçekten zihin açıcı bir sempozyumdu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın