İşten çıkarılan işçiler eylem yaptı

 • Haberin Tarihi: 4 Ağustos 2015
 • Bu haber 984 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
İşten çıkarılan işçiler eylem yaptı

Artuklu Belediyesinde, Temizlik biriminde çalışan 27 işçi ve aileleri işten çıkarıldıkları gerekçesiyle Belediye önünde eylem başlattı.

Mardin Merkez ilçesi, Artuklu Belediyesinde, Temizlik biriminde çalışan 27 işçi ve aileleri işten çıkarıldıkları gerekçesiyle Belediye önünde eylem başlattı.
Mardin’in Büyükşehir olmasıyla birlikte Yalım Belediyesinden alınan 27 temizlik işçisi, Belediye hiçbir gerekçe göstermeden bizi işten çıkarmaya çalışıyor iddiasıyla Aileleri ile oturma eylemi başlattı.
Belediye önünde eylem başlatan işçi ve aileleri bir sonuç alıncaya kadar eylemi sürdüreceklerini belirtti.
Belediye İş sendikasına bağlı İşçiler Artuklu Belediyesi Başkanı Emin Irmak ile görüşme talebini belediyeye iletip beklemeye çekildiler.
İşçi Temsilcisi Medeni Başçı: Biz 20 yıldır bu pozisyonda çalışıyoruz. Giriş çıkış olmadan, 20 Yıldır kesintisiz çalışıyoruz. Aynı sıfatta çalışan arkadaşlarımız emekli olan da var. Şimdi de hepsinin emekliliği dolmuş gibi, Kimi 2 yıl, kimi 3 yıl, 4 yıl kalmış gibi. Şimdi kalkmışlar bunları çıkaracağız, Taşeron işçisi yapacağız. Peki bu taşeron işçisi olursak 20 yıllık haklarımız, emek ve hizmetimiz hepsi boşa gidiyor. Şuan işte bir hafta önce çıkışlar verildi. Sözde Bugün girişler yapılacaktı, ancak o da olmadı. En son başkanın yanına gittik. Dedi ki ben bugün girişinizi yapacağım 20 gün sonra çıkışınızı yapacağım. Dedik biz ne anladık bu işten en iyisi girişleri yapma, 20 gün sonra da çıkışları yapma. Sebep budur, diyor müfettişler geliyor bize zimmet çıkarıyor. İşçi fazlası sıkıntısından, öyle bir şey de yok. Müfettişler geldi, Hiçbir işçinin dosyasına da bakmadı. Sonuç olarak bizi daimi olarak çalıştırana kadar biz burada, eylemimizi sürdüreceğiz. Ne zaman bizi eskisi gibi çalıştırır, 20 yıl nasıl çalışıyorsak bundan sonra da öyle çalışırız.
işçi eşi Elmas Usanmaz: Eşlerimiz bu 10 yıldır bu belediye de çalışıyor. Gece gündüz demeden çalışıyorlar. Milletin çöplerini topluyorlar. Yani biz de artık haklarımız istiyoruz. Böyle yapmasınlar bize. Buradan gitmiyoruz. Bir ay olsa da burada oturacağız. Gitmiyoruz hakkımızı istiyoruz.
Temizlik İşçisi İbrahim Usanmaz: Bu gün 18 yıldır belediyedeyiz. 18 yıldır giriş çıkışımız yapılmamıştı. 3 dönemdir başkan bizi çalıştırıyor, kimse de bu güne kadar sorun çıkmamıştı. Bu dönem bu başkan geldi, 3 seferdir bizi buraya topluyor, bize dilekçe yazdırıp elimize veriyor. Diyor çıkın gidin size burada ekmek yok. Her birimizin 7 ila 10 çocuğumuz var. Seçimde birilerine söz verilmiş bizi işten çıkarıp, onları bizim yerimize getirmeye çalışıyorlar. Biz de sağ olduğumuz sürece demokratik hakkımızı kullanacağız. Biz çocuklarımızla birlikte buradayız. Hakkımızı alıncaya dek buradan ayrılmayacağız. Burada oturuyoruz, geçici olan başkandır, kalıcı olan bizleriz. Elimizden geldiğince hakkımızı savunacağız buradayız.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • mehmet ali
  5 Ağustos 2015 00:13

  adamlar bir yıldır belediyede çalışdılar bide hakmı istiyolar. 10.yıldır calısan işçiler var Artuklu Belediyesinde,taşeron olarak çalışanlar ne’yapsın biri asgari ücret arıyor diğeri 3.000TL arıyor bence en büyük haksızlık bur’da.tek çare isten cıkartmak onları yada asgari ücret arsınlar bizler gibi.

Bir Yorum Yazın