İstinad duvarının yapılmamasına tepki

  • Haberin Tarihi: 2 Eylül 2020
  • Bu haber 650 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İstinad duvarının yapılmamasına tepki

Artuklu ilçesinde geçen yıl aşırı yağış nedeniyle yıkılan eski hükümet konağı istinad duvarı yıkıldığı gün gibi duruyor.
Yıkılan duvarın arkasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edildiği tahmin edilen ve 1900’lü yıllarda çekilen fotoğraflarda kubbesi görünen Muhammed El Gazi Mescidi’ne ait olduğu belirtilen tarihi kalıntılar da bulunmuştu.
Ancak yıkılan duvarla şimdiye kadar hiçbir yetkilinin ilgilenmemesi tepkilere neden oldu.
Mardin Artuklu ilçesi Sakıp Sabancı Müzesi karşısında bulunan Dumlupınar ilk okulunun girişindeki istinat duvarının uzun zamandan beri çökmesinin ardından hiçbir yetkilinin ilgilenmediği şehrin turizm açısından en önemli yeri olan bu duvarın yapılmaması hem tehlike hem de görüntü kirliliğine neden oluyor.
Her gün birçok vatandaşın yol güzergahı olarak kullandığı bölgede hem çöken duvarın üstünden ve yol kenarından geçen vatandaşlar büyük tehlikelerle karşı karşıya geliyor.
Özellikle Sakıp Sabancı müzesini ziyarete gelen vatandaşların araba parkı olarak kullandıkları yer, hem görüntü kirliliği hem de büyük tehlike arz eden duvar için tepki gösteren vatandaşlar, “Bu güzelim şehrin ve üstelik Sakıp Sabancı müzesinin tam karşısında olan bu yerin hangi belediyeye ait ise neden yapılmadığına bir anlam veremiyoruz. Çöken duvarın arkasında suyun aktığı çeşme bile var. Bu duvarın acilen yapılması gerekir, bir Sakıp Sabancı Müzesi karşısında böyle bir manzaranın bulunması utanç vericidir.” Diye tepki gösterdiler.
Mahalle halkı ise, ”Geçen yıl aşırı yağış yüzünden çökmesine neden olan istinat duvarı halen onarılmadı. Tehlike oluşturulmasına rağmen istinat duvarı bir türlü onarılmıyor. Çöken istinat duvarının kalan kısmı yıkılma riski bulunuyor. Telafisi güç maddi zarar ve can kayıplarına yol açabileceği korkusu içerisindeyiz. Mahalle sakinleri olarak mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” şeklinde konuştular.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın