İtikaf için camiye kapandılar

  • Haberin Tarihi: 11 Temmuz 2015
  • Bu haber 1103 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İtikaf için camiye kapandılar

Midyat’ta itikaf sünnetini yerine getirmek isteyen 10 kişi, dış dünyayla irtibatlarını keserek, ramazanın son günlerini camide ibadetle geçiriyorlar.
Midyat’ta da 10 kişilik grup, bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ibadete açılan Hacı Altunkaya Camisi’nde itikafa girdi.
İtikafa girenler, camide Kur’an ve dini kitaplar okuyup, kaza ve tespih namazları kılarak, günlerini ibadetle değerlendiriyorlar. Mukabele yapan gruptakiler, zorunlu haller dışında dışarı çıkmayarak, iftar ve sahurlarını da burada yapıyor.
Cami İmam Hatibi Metin Öner, unutulmuş bir sünnetin ihya edilmesinin sevindirici olduğunu belirterek, “Çevre il ve ilçelerden gelip itikafa girenler var. Bu sayı her yıl gittikçe artıyor bu da bizleri sevindiriyor” dedi.
İtikaf sünnetini yerine getirmek için camiye gelen Abdullah Atuğ, amacının ibadet etmek olduğunu dile getirerek, “Allah’ı çokça zikretmek, günahlarımızı affettirmek için camide çokça sevap kazanmak için itikafa giriyoruz” diye konuştu.
Abdulbari Altunkaynak da camide Kur’an ve dini kitaplar okuyup, kaza ve tespih namazları kılarak günü ibadetle değerlendirdiğini anlattı.

– İtikaf
Dini bir terim olarak itikaf, ibadet niyetiyle ve kurallarına uyarak inzivaya çekilmek anlamına geliyor.

Hazreti Muhammed’in Medine’ye hicret ettikten sonra her yıl ramazan ayının son 10 gününde itikafa girdiği biliniyor. Hanefi mezhebinde, ramazanın son 10 gününde itikaf, “kifai nitelikli müekket sünnet” olarak kabul ediliyor.
İtikafın makbul olması için, itikafa girenin niyet etmesi, oruçlu olması, itikafı beş vakit namaz kılınan camide yapması gerekiyor. Kadınlar, camide değil, evlerinde namaz kıldıkları odada itikafa giriyor. İtikafa giren kimse, camide yiyip içiyor, uyuyor, bu süre içinde kendisini dünya işlerinden ayırarak Allah’a yöneliyor, ibadetle meşgul oluyor, tefekkür edip zikir yapıyor.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın