Kaldırımdaki yazılara tepki!

  • Haberin Tarihi: 5 Temmuz 2019
  • Bu haber 2030 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kaldırımdaki yazılara tepki!

Mardin’de düzenlenen kaldırımlarda zemine işlenen kimi şairlerin dizeleri ve dizelerinin altında isimlerinin yer alması tepkilere neden oldu.

Diyarbakır ile ilgili araştırma eserleri bulunan Yazar Mehmet Ali Abakay, Mardin’de yaptığı araştırmalar kapsamında üç günlük çalışmalarda bulundu.

Mardin Artuklu’da şehrin girişinde bulunan Diyarbakırkapı’da turizme yönelik kaldırım yenileme çalışmaları yanında iş yerlerinin standart ön görünümlerinin önemli olduğunu belirten Araştırmacı Yazar Abakay, kaldırımlarda Sezai Karakoç olmak üzere birkaç isme ait şiirlerden alınan dizelerin kaldırım taşlarına işlemede düşünülen tanıtım yanlışlığına dikkat çekti

Abakay, ” Siz kalkın Mardinli bir yazarın ya da sözü geçen birisinin veya Mardin’e hizmeti geçen bir yetkilinin ifadesini ismiyle belirtiniz. Ne olacak? Sezai Karakoç adının kaldırımda üzerine basılacak sıradan isim değildir. Bu diğer isimler için de aynıdır. Biz bu projeyi daha önce kim ya da kimler gerçekleştirmiş ise yanlışlıkların düzeltilmesini istiyoruz. Bu ilin üniversitesi var, kültür ve turizme bakan bakanlık ve belediye birimi söz konusu..” diyerek, yapılan hatanın, yanlışın affedilmez olduğunu söyledi.

Gazetemize nezaket ziyaretinde bulunan Araştırmacı Yazar Mehmet Ali Abakay, Mardin’de şehri ele alan bir araştırma merkezinin olmasının ileride turizmde gelişecek Mardin için önemine dikkat çekti.

Bu güne kadar dikkat çekmeyen ve farkına varılmayan bu ve bu gibi yanlışlıkların acilen ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Gazetemiz Sahibi Rıdvan Fidan, Yüce Diriliş Partisi Başkanı Ahmet Sezai Karakoç’a karşı ve diğer isimlere yönelik tepki toplayan bu uygulamanın yanlışlığına dikkat çekerek Valiliğin ve Büyükşehir Belediyesinin en yakın zaman içinde gereğini yapması gerektiğini söyledi.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Rıdvan Fidan ile sohbet sonrası Gazetemiz Mardin İletişim ve Mardin konulu eserler hediye edildi.

Sezai Karakoç kimdir?

Sezai Karakoç, Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde 22 Ocak 1933 tarihinde dünyaya geldi. Gaziantep Lisesi‘nde eğitim gören Karakoç, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘ni kazanarak başladığı yüksek öğrenimini 1955 senesinde bölümün mali şubesinden mezuniyetle tamamladı. Sonrasında mecburi hizmet nedeniyle Maliye Bakanlığı’nda hazine genel müdürlüğü dış tediyeler muvazenesine tayin edildi. 11 Ocak 1956 tarihinde müfettiş yardımcılığı vazifesine getirildi. 1959 senesinde İstanbul’da gelirler kontrolörü olarak çalışmaya başladı.

Eğitim hayatı

Sezai, 1938’de Ergani’de, 3 aylık ilkokul öncesi ihtiyat sınıfı ile eğitim hayatına başladı; 1944’te ise, ilkokulu, yine Ergani’de tamamladı. Ardından parasız yatılı olarak Maraş Ortaokulu’na kaydoldu.

1947’de tamamladığı ortaokulun ardından, yine parasız yatılı olarak lise öğrenimine Gaziantep’te başladı. 1950’de mezun olduğu lisenin ardından da felsefe okuma isteğiyle İstanbul’a geldi. Ancak o her ne kadar felsefe okumak istese de, babası, Sezai’nin İlahiyat Fakültesi’ne gitmesini istiyordu.

Sezai, kendi imkanlarının okula yetmeyeceğinin farkındaydı. Ancak istediğinden vazgeçmek de istemiyordu. Parasız yatılı kısmı bulunan Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin sınavına girdi. Sonuçları beklerken de felsefe için kaydını yaptırdı. Sınavı kazanamazsa felsefe tahsili yapacaktı.

Sezai, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazandı ve 1955’te, yükseköğrenimini fakültenin mali şubesinden mezun olarak tamamladı.

İş hayatı

Mezun olur olmaz, mecburi hizmet sebebiyle Maliye Bakanlığı’nın Hazine Genel Müdürlüğü Dış Tediyeler Muvazenesi Bölümü’ne atandı.Ardından maliye müfettişliği sınavına giren Sezai, bu sınavı da başarıyla verdi ve 11 Ocak 1956’da müfettiş yardımcısı olarak göreve başladı. 1959’da, İstanbul’da Gelirler Kontrolü idi. Bir dönem Ankara’ya çağırılıp Yeğenbey Vergi Dairesi’nde görev alsa da, kısa bir süre sonra İstanbul’daki görevine tekrar getirildi.

Gezerken çalışıyor gibiydi. Görevi vesilesiyle Anadolu’yu karış karış gezip birçok yeri özel olarak da inceleme fırsatı buldu. Tüm bu gözlemler şiirlerinde ortaya çıkacaktı. İstanbul’daki görevine 1960-1961 döneminde askerlik sebebiyle ara verdi ve bittiğinde tekrar işinin başındaydı.

1965’ten 1973’e kadar birçok kez istifa etti. 1973’ten bu yana da hiçbir resmi görevde bulunmadı.

Siyasi hayatı

Diriliş Yayınları ile Diriliş dergisini kurdu. 1990 yılında Diriliş Partisi’ni kurdu ve genel başkanlık görevini yürüttü. Fakat parti 19 Mart 1997’de üst üste iki kez seçimlere girmediği için kapatıldı. 2007 senesinde Yüce Diriliş Partisi’ni kurdu.

Yusuf Tuna Kimdir?

1960 yılında İznik’te doğdu. İlkokulu 1974 yılında İznik-Elmalı köyünde bitirdi. 1975 yılında kaydolup 1981 yılında Bursa İmam-Hatip Lisesini bitirdi. Aynı yılda Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesine kaydolup 1985 yılında bu fakülteyi bitirdi.Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1985 yılında açılan “Müftülük ve Vaizlik Sınavı”nı kazandı. 1986’ da Antalya’da açılan Hizmet İçi Eğitim Kursu sonucu çektiği kur’a da Sivas/ Koyulhisar İlçe Vaizliğine atandı. 1986-1988 yılları arasında askerliğini yedek subay olarak yaptı, bir süre daha aynı yerde asker dönüşü görevini sürdürdükten sonra 13.06.1989 tarihinde ilk İlçe Müftülüğü görevine başlayan Yusuf TUNA Kütahya/Aslanapa İlçesinin ilk müftüsüdür. Daha sonra Bursa/Harmancık ilçesine Müftü olarak 30/10/1995 tarihinde görevine başlamıştır. Balıkesir/Havran İlçesine Müftü olarak 08/10/2001 tarihinde görevine başlamıştır. Ayrıca İlçede kuruluşunu gerçekleştirdiği, 2002 yılından beri faaliyette bulunan Körfez Eğitim Merkezinde Yöneticilik ve öğreticilik de yaptı. 27/10/2006 tarihinde Edirne Müftü Yardımcısı olarak görevine başladı.Diyanet İşleri Başkanlığınca 1993, Harmancık Kaymakamlığınca 1997 ve 1998, Havran Kaymakamlığınca 2003 ve 2006yıllarında takdirnameler ile TÜRKİYE Diyanet Vakfı Genel Merkezince 1997,Balıkesir İl Müftülüğünce 2002 ve 2006 yıllarında teşekkür belgeler ile ödüllendirildi, ayrıca altı yıllık sicil ortalamasının yüksek olmasından dolayı 1993, 2000 ve 2006 yıllarında birer kademe ilerlemesi almak suretiyle terfi etti.Öğrenim sırasında özel Arapça ve Kur’an-ı Kerim Meal dersleri aldı. Evli ve 3 çocuk babası olup, Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın