Kan bağışına Ak partililerden yoğun ilgi

  • Haberin Tarihi: 12 Aralık 2015
  • Bu haber 896 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kan bağışına Ak partililerden yoğun ilgi

Kızılay Kan Merkezi tarafından AK Parti Mardin İl Başkanlığı’nda düzenlenen kan bağış kampanyasına partililer yoğun ilgi gösterdi.
“Kan sadece acil durumlarda değil sürekli ihtiyaçtır” sloganı adı altında Kızılay Kan Merkezi ekibi AK Parti İl Başkanlığı’nda konuşlanarak partililerden ve oraya gelen vatandaşlardan kan aldı.
Sosyal sorumluluk adı altında farkındalık oluşturmak ve topluma kan bağışının zaruri bir ihtiyaç olduğunu göstermek için böyle bir kampanyayı desteklediklerini dile getiren AK Parti Mardin İl Başkanlığı Siyasi Hukuki İşler Başkanı ve İl Başkan Yardımcısı Şehmus Yusufoğlu,” kanın tek kaynağı insan olan çok değerli bir ilaçtır. Bu nedenle bir gün herkese kan gerekebilir hissiyatıyla hareket edip kan vermeye müsait olan kişiler yılda iki kez kan vermelidir”. Yusufoğlu, ”trafik kazalarında, iş kazalarında ya da değişik hastalıklarda kan sıkıntısından dolayı her yıl yüzlerce insan ölüyor. Bir hayat kurtarmak tüm insanlığı kurtarmakla eşdeğerdir. Kanın değerini kan gerekli olmadan önce anlamak gerekir. Kan bağışı konusunda çok hassas olunması gerekir. Çünkü söz konusu insan hayatıdır. Hal böyle olunca elimizi taşın altına koyup kan bağışında bulunmalıyız. Duyarlılıklarından ötürü ve zahmet edip İl Başkanlığımızda standını açan Kızılay ekibine teşekkür ediyorum”. Dedi.
Öncelikle bizleri misafir ettikleri için AK Parti Mardin Teşkilatı’na teşekkür ettiğini belirten Diyarbakır Güneydoğu Anadolu Bölge Kan Bağış Merkezi Kan Bağışı Kazanım Uzmanı Süleyman Koç,” biz kan bağış merkezi olarak Şırnak, Diyarbakır, Batman, Siirt, Bingöl ve Mardin ile birlikte altı ilde faaliyet göstermekteyiz.
Bu altı ildeki 56 hastanenin kan ihtiyacını biz karşılıyoruz. 2014 yılında bölgenin kan ihtiyacı 70 bin ünite iken biz Kızılay Kan Bağış Merkezi olarak 38 bin ünite kan topladık. Yani ciddi anlamda bir düşüşle karşılaştık. Sonraki süreçte ‘kan sadece acil durumlarda değil sürekli ihtiyaçtır’ sloganı adı altında kan bağışına duyarlı olan kişileri kendi bünyemize çekmeye ve üç kişinin hayatını kurtarmaya davet etmeye çalışıyoruz”.
Koç, “son zamanlarda ciddi anlamda kan sıkıntısı yaşanıyor. Bizim normalde almamız gereken kan miktarı 120 litre iken bu miktara yetişemiyoruz. İşte bizde bu kan ihtiyacını normal seviyeye getirmek için AK Parti Mardin İl Başkanlığı’nda kan bağış faaliyeti yürütmek istedik. Sağ olsun başkan ve yönetimdeki arkadaşlar bu doğrultuda desteklerini eksik etmediler. Ve bu gün burada kan bağış faaliyeti yürütüyoruz” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın