Kan davasında mutlu son

  • Haberin Tarihi: 24 Şubat 2020
  • Bu haber 891 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kan davasında mutlu son

Merkez Artuklu İlçesine bağlı Ortaköy Mahallesindeki Hacı Kasım Camisinde Kızılboğa ile Arslanhan aileleri, bölgede kanaat önderleri, Şeyhmus Özkan, Yusuf Bozdağ, Havvas Aydın ve İbrahim Sezgin´in devreye girmesi sonunda barış masasına oturdu.
Barıştırılan aileleri yöre geleneklerine uygun barış yemeği düzenlendi.Barış yemeği öncesi Kuran´ı Kerim´in okundu, ardından dualar edildi. Asnlanhan aile büyüğü Bedi Arslanhan ile Kızılboğa aile büyüğü Abdurrahman Kızılboğa barış heyetinin huzurunda kucaklaştı. Daha sonra diğer aile bireyleri tokalaşarak birbirlerine sarıldı.
Barış yemeğine katılan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, aileleri bir araya getirerek barışa katkı sunan herkese teşekkür etti.
Sulhun birlik ve beraberliğe katkı sunduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle dedi:
“Hiçbir zaman olmasını istemediğimiz hadiseler cereyan edebiliyor. Elde olmadan bazı müessif hadiseler yaşanabiliyor. Bu bizi bir kısır döngüye ve daha büyük kötülüklere yol açmasına engel olmamız gerekiyor. Bu güzel davranışın başkalarına örnek olmasını temenni ediyorum. Bu tür hadiselere inşallah güzel örnek olur. Kardeşliğimizin, birliğimizin, beraberliğimizin devam etmesi ve güçlenmesi için bunlar gerçekten örnek davranışlardır. “
Törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, AK Parti Mardin Milletvekilleri Şeyhmus Dinçel ile Cengiz Demirkaya, AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, İl Müftüsü İsmail Çiçek, ilçe belediye başkanları, kanaat önderleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Aslanhan ailesinin avlusunda, kazanlarda pişirilen yaklaşık bir ton 500 kilo et, bölgede hemis denilen şekilde pişirilerek, çevreden gelen yaklaşık 5 bin kişiye langeri denilen tepsilerde ikram edildi.
Cami içi ve avlusu dar gelince, davetlilerin bir kısmına tırların dorselerinde yemek verildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın