Karda düşmeden nasıl yürünür?

  • Haberin Tarihi: 1 Ocak 2016
  • Bu haber 1274 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Karda düşmeden nasıl yürünür?

Karda veya buzlanmış zeminde yürürken nelere dikkat etmeli? Düşme, burkulma veya kayma anında nasıl hareket etmeli? Kırık ve çatlaklara ilk müdahale nasıl yapılmalı?

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Can Hürel, karda yürüme teknikleri ve alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:
1) Öncelikle elleri cebe sokmamaya özen göstermek gerekiyor. Çünkü bu şekilde tutunma imkanınızı kaybedersiniz ve buna ek olarak dengenizi de sağlamakta zorlanırsınız.
2) Hava ne kadar soğuk olursa olsun elleri cebe sokmamak gerekiyor.
3) Elde torba ya da çanta gibi şeyler de taşımamak gerekiyor Bu hem dengede durabilmek hem de düşerken bedeninizi kollamak için gerekli.
4) Kullanılan ayakkabılar da altları kaymayanlardan olmalı. Karda buzda yürümeyi sağlayan altları çivili lastik kılıflar da kullanılabilir.
5) Karlı havalarda yokuş aşağı yürümekten kaçınılması gerekir.
6) Yaşlıların yalnız başına çıkmaması gerekir. Çünkü kayma, düşme ihtimalleri fazladır.
7) Yokuşlara, merdivenlere dikkat etmek gerekiyor.
8) Mutlaka herkes önüne bakarak engelleri görerek ve buzlu alanları tespit ederek yürümeli.

DÜŞÜLDÜĞÜNDE NASIL HAREKET EDİLMELİ?
Düştüğümüz zaman darbe alan uzva yük vermemek gerekiyor. Yürüyemeyecek durumda iseniz 112’den ya da çevreden yardım istemek gerekiyor.
O uzvu yüksekte tutarak ödemin oluşmasını önlemek gerekiyor. Mümkünse soğuk uygulayarak şişkinliği engellemek gerekiyor ve hızlıca en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekiyor. Kırık olduysa profesyonel bir bakımı gerektirir. Geçici olarak ise karton, mukavva ya da sargı bezi ile bölgeyi tutturmak ağrıyı azaltır.

KIRIK VEYA ÇATLAK VARSA NASIL ANLAŞILIR?
Bölgenin kırık ya da çatlak olmasını dışarıdan anlamak çok zordur. Ancak radyolojik tetkikle kesinleştirilebilir. Üstüne basıp yürüyebiliyorsanız çok ağrı yoksa burada önemli bir şey yoktur bakış açısı yanlıştır. Çünkü herkesin ağrı eşiği çok farklıdır. Bu algı kişiden kişiye değişiklik gösterir.
Eğer yüksek ve hızlı bir değişiklik yaşadıysanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna uğramalısınız. Özellikle yaşlılarda oluşan çatlaklar ilk röntgenlerde görülemeyebilir. On gün sonra çekilen röntgende kırık hattı netleşir. Bu durumda ancak tanı net olarak konulabilir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın