Kent Konseyi’nde sorunlar ve çözüm yolları masaya yatırıldı

  • Haberin Tarihi: 14 Kasım 2016
  • Bu haber 814 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kent Konseyi’nde sorunlar ve çözüm yolları masaya yatırıldı

Mardin kent Konseyi genel Sekreteri Hatip Özer, Kent Konseyi Hizmet binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Kent Konseyi´nde karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları masaya yatırıldı.
Mardin kent Konseyi Genel Sekreteri Hatip Özer, kent konseyi bünyesinde, hizmette aksamaları tespit edecek ve kentin kalkınmasına katkı yapacak kurulları oluşturduklarını, kurulların hazırlayacakları raporların değerlendirilmesi ve yararlı hale getirilmesi için kenti seve her kesimden insanın desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Özer “ Göreve geldiğimiz günden beri üzerinde durduğumuz konuları çözüme kavuşturmak için kurullar oluşturduk. Kültürel değerleri korunması, İmar, Tüketici haklarını koruma ve takip, Ulaşım ve trafik sorunlarını rapor edecek kurulları oluşturduk. Arkadaşlarımız 15 günde bir hazırlayacakları raporları bize getirecek biz de ilgili ve yetkili kişilere raporları sunup takibini yapacağız. Kent Konseyi önümüzdeki süreç içinde hak ettiği konuma gelecektir” dedi.
Kent Konseylerinin AB uyum yasaları çerçevesinde olgunlaştırıldığını ifade eden Özer, Türkiye´de 10 demokratik Sivil Toplum Kuruluşu var ise kent konseyinin bunlardan biri olduğunun altını çizdi. Özer “Her gittiğimiz yerde bir kuruma bağlı olmadığımızı açıklama gereği duyuyoruz. Bir yere bağlı olma. Belediyeci olma algısını yıkma çabalarımız var. Bu durumu bizim için ciddi bir sıkıntı olarak değerlendiriyorum. Kent Konseyi üç ayaktan oluşuyor. Merkezi idare olarak Valilik, Yerel Yönetim olarak Belediye ve STK ‘şu. Bu üçlü birbirinden bağımsız partner olarak değerlendirilebilen bileşenler. Her gittiğimiz yerde belediyenin bünyesinde olmadığımız izah etmek zorunda kalıyoruz. Bu ciddi bir sıkıntı. Konsey Valiliğe ne kadar yakın ise belediyeye de o kadar yakındır. Şehrini seven partiler üst, sınıf ve ideolojiden uzak duran bir yapı olarak Kent Koanseyi işlevini yerine getirir. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz. Mardin´de en büyük sıkıntımız valilik – belediye uzlaşmazlığıdır. ” şeklinde konuştu.
Bölgede ve Fırat´ın doğusunda yarını belirsiz savaş ortamının sona ermesi gerektiğine vurgu yapan Genel Sekreter Hatip Özer “Bölgede adı konmamış, yarını belirsiz bir savaşa doğru gidiş söz konusudur. Dileğimiz 3. Dünya savaşı boyutuna gelmeden bu belirsizliğin ve çatışmanın son bulmasıdır” diye konuştu.
Özer Kent Konseyi kurullarının her geçen gün farklı alanlarda güçlendi-rilerek arttırılacağını sözlerine ekledi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın