Kent konseyinden barış çağrısı

  • Haberin Tarihi: 12 Eylül 2015
  • Bu haber 1126 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kent konseyinden barış çağrısı

Mardin kent Konseyi, Üyeleri ile birlikte bir otelde bir sohbet toplantısı yaparak bölgede yaşanan olumsuzluklara çözüm arayışı üzerine bilgi alış verişinde bulundular.
Gerçekleştirilen sohbet toplantısında üyeler, bölgede yaşanan çatışma ortamının bölgeye ve Mardin’e yansıyan olumsuz durumları ele aldılar.
Yapılan toplantıya Kent Konseyi Başkanı Cemal Artık, Kent Konseyi Yöneticisi Hatip Özer, Mardin Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Diyarbakır Mardin Metropoliti Saliba Özmen ve Konsey üyeleri katıldı.
Üyeler burada fikirlerini bayan etti ve çözüm önerileri üzerinde konuştu.

Kent Konseyi Başkanı Cemal Artık: Ülkemiz bölgemiz ve kentimiz gerçekten çok kötü günlerden geçiyor. Adı ne konulursa konulsun gerçekten iyi olmadığının ve bütün insanları etkilediği bir gerçektir. Kent Konseyi olarak böyle bir ortamda sessiz kalınması tabi ki düşünülemez. Bunları tartışmak için bugün burada toplandık. Her birimizin bir siyası görüşü olabilir ancak kent konseyimiz bu toplantıya girdiği zaman kendisini bütün bunlardan arındırmak için girmiştir. Çünkü bu gemide hep birlikte yaşıyoruz ve herhangi bir şey olması halinde gerçekten hepimiz zarar göreceğiz. Bütün ülke zarar görecek bölgemiz şehrimiz zarar görecektir. Bugün burada her kesimden insanların görüşlerini dile getirmesi ve barışın nasıl sağlanabileceğini ortaya koymak için bir araya geldik.

Kent Konseyi Yöneticisi Hatip Özer: Bölgede yaşanan olaylar karşısında biz ne yapabiliriz kimlerle birlikte müdahale edebiliriz bu anlamda kent konseyimizin üçüncü ayağı olan halk ayağı Sivil toplum kuruluşları, siyasetin dışındaki bu eyleme müdahaleci olması gerektiğini düşünüyorum.

Mardin Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı: Barış için bir muhatap bulamıyoruz. Biz barış istediğimizi kardeşlikten yana olduğumuzu ancak bir basın açıklamasıyla ortaya koyabiliriz. Bu ateşin sönmesi için bize bir görev düşerse biz bu konuda hazırız.
Diyarbakır Mardin

Metropoliti Saliba Özmen: Mardin bir ailedir. Sağımızda solumuzda Suriye’de Irak’ta olan olayların mantıklı bir nedeni yok. İnsanın bunu yapması için aklını kaçırması lazım akla hizmet edecek bir durum yok. Biz akıllı yaratılanları tanrı bizi akıllı ve kutsal olarak yaratmış, aslında biz belki de en çok bu ailemizi kentimizi bu insani değerler çerçevesinde değerlendirirsek olayları bir araya gelme şansına daha çok sahip olma şansımız olur. Mardin olarak kent konseyi olarak kendinizden başlayarak herkes ailesinden zümresinden başlayarak bu şekilde barışı sağlayabiliriz. Mardin herkes tarafından kabul edilen bir kardeşlik projesidir. Kürdüyle Türküyle bütün toplumları ile ayakta kalmış bütün bu güzellikleri en güzel şekilde sunan bir kenttir. Her kafadan bir ses ve savaş çığırtkanlıkları havada uçuşuyor biz buna rağmen aklımızı nizamımızı ruhumuzu kullanarak aslında güzelliklerimizi ortaya atarak belki bu savaşları ve hoşgörüsüzlükleri önünü kesebiliriz. Bu tabi ki dünyayı kurtaramayız ama en azından Mardin ve çevresi olarak belki de güneydoğu olarak birbirimize kenetlenerek, sahip çıkarak belki yapacağımız çok şey var diye düşünüyorum.
Vehap Erodğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın