KESK saldırıyı kınadı

  • Haberin Tarihi: 12 Ekim 2015
  • Bu haber 816 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
KESK saldırıyı kınadı

Ankara’da yaşanan katliamı kınamak için Mardin’de ki sivil toplum örgütleri basın açıklaması yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubesi tarafından gerçekleştirilen ve çok sayıda vatandaşın katıldığı basın açıklaması Mardin Karayolları Parkında gerçekleşti.

Bileşenler adına açıklama yapan KESK dönem sözcüsü Mustafa Benli, Ankara’ya Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplandıklarını ifade ederek, İnadına barış demeye devam edeceklerini söyledi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelenlere yapılan saldırının Emek, Barış, Demokrasi taleplerine yapıldığını ifade eden Benli, “İşçilerin, kamu çalışanlarının, işsizlerin, yoksulların, mağdurların sesini duyurmak için gelmiştik. “Savaşa inat Barış Hemen Şimdi!” demek için gelmiştik. Saray’ın saltanatı uğruna aylardır kan dökenlere “Dur!’ demek için gelmiştik. Savaşa karşı barışı; baskı, şiddet ve zora karşı özgürlükleri ve demokrasiyi; yolsuzluğa, hırsızlığa ve sömürüye karşı emeğin mücadelesini hep birlikte yükseltmek için gelmiştik. Başvurusu Ankara Valiliği’ne yapılmış (ve Valilikçe uygun görülmüş), bütünüyle barışçıl bir miting için gelmiştik. Türkülerimizle, halaylarımızla, pankartlarımızla, sloganlarımızla ve coşkuyla miting alanına yürüyüşümüz başlarken patlattılar bombaları. Türkiye’nin göbeğinde, Ankara Garı’nın, binlerce polisin gözü önünde patlattılar. Şu ana kadar belirlenebilen 128 kardeşimiz hayatını kaybetti, yüzlerce kardeşimiz yaralandı. Üzgünüz, Öfkeliyiz, Yastayız ve isyandayız! Hiç kimse bize bu katliamın faili meçhul olduğunu söylemesin, tombalan tanıyoruz. 18 Mayısta Adana ve Mersin’deki, 5 Haziran’da Diyarbakır’daki, 20 Temmuz’da Suruç’ta ki patlamalardan tanıyoruz aynı seriden olduğunu biliyoruz. Katilleri tanıyoruz” dedi.

Katiller; diktatörlük hevesleri 7 Haziran seçimlerinde kursaklarında kalanlardır diyen Benli, “Katiller; 400 vekil alamadıkları için Ülkeyi iç savaşa sürükleyenlerdir. Katiller; yarattıkları terör ve dehşetin korkusuyla 1 kasım seçimlerinden galip çıkmaya çalışanlar ve yandaş sivil toplum örgütleridir. Katiller; aylardır akrep’lerle, toma’larla, tanklarla, toplarla ülkeyi kan gölüne çevirenlerdir. Amaçlarını biliyoruz. Amaçları; bizi korkutarak, bizi yıldırarak, bizi sindirerek on üç yıllık zulüm ve hırsızlık düzenlerini sürdürmeye çalışmaktır. Amaçları; Gezi İsyanından bu yana diktatörlüğe karşı direnen milyonlarca yurttaşın iradesini kırmaktır. Amaçlan; halkın iradesine rağmen Kaçak Saray’daki iktidarlarını devam ettirmeye çalışmaktır. Amaçları sokağa çıkma yasakları, katliamlar gerçekleştirerek, halkın iradesini ve direnişini kırmaya yöneliktir. Emek, Barış ve Demokrasi Mitingimiz kana bulayanlara sesleniyoruz: bütün vahşetinize rağmen bütün şiddetinize, bütün katliamlarınıza rağmen Eşit, Özgür, Demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan vaz geçmeyeceğiz” diye konuştu.

HDP Mardin Milletvekili Prof.Dr. Mithat Sancar ise Anakara´da toplananların Türkiye Halklarını evlatları olduğunu belirterek “ Aynı zamanda insanlığın temsilcileriydi.O bombaları insanlığa attılar. canlı bombaların kimlerin olduğu çok önemli değil.Bir kaç zavallıyı bulur bombaları bağlar onları ortaya salarlar. Önemli olan onları kimin saldığıdır. Asıl suçlular onlardır.Aslında Türkiye´de herkes onları biliyor,hatta dünya onları biliyor. Kimdir o suçlular bir cinayeti, her kim faili meçhul bırakanlardır. Bir katliamın sorumlularını onların arkasındakileri ortaya çıkaramayanlar ya faildir ya suç ortaklarıdır. Bir seçim hesabı bir diktatörlük hesabı için kan akıtmaya başladı bu devleti yönetenler. Cumhurbaşkanından hükümetine kadar ve onlara katılan savaş bloku devleti kana buladılar.Halkların birlikte mücadelesi kadar onları korkutan bir şey yoktur. Biz korkmayacağız, Anakara´da Türkiye´nin emekçileri, her kesimden insanlar, her halktan temsilciler toplanmıştı barış için yürüyeceklerdi. Çok korktular bir maşa buldular insanlarımızın üzerine attılar. İnsanlarımızı katlettiler. Cumhurbaşkanı Milli vekil istiyordu, Milli diyen bu katliamın baş sorumlusudur. Biz milli dediğin şeye karşı ortak vatanda, halkların özgürce yaşaması için yürüyeceğiz.dedi.

Sancar Mafya liderlerinin cumhurbaşkanına destek mitinglerin bu halkların hak etmediğine vurgu yaparak,mafya liderlerinin halkı cumhurbaşkanına destek mitinglerinde halkı tehdit etmelerinin bir başka devlette örneğinin olmadığını sözlerine ekledi.

Yürüyüş esnasında güvenlik görevlileri ile yürüyüşe katılanlar arasında kısa tartışmalar yaşandı. Açıklamaya katılanlar 5 dakikalık oturma eyleminden sonra olaysız olarak dağıldı.

KESK Mardin Şubeler Platformu 3 günlük yas ile birlikte,pazartesi ve salı günlerinde iki günlük grev yaparak hayatı durdurma kararı aldığını bildirdi.

Kalabalık, Mardin Karayolları Parkına yaklaşırken Parkta oturan vatandaşların acele bir şekilde parktan ayrılmaları da gözden kaçmadı.

Basın açıklaması bittikten sonra kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın