Kırmızı mercimek hasadı başladı

  • Haberin Tarihi: 21 Mayıs 2015
  • Bu haber 1020 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kırmızı mercimek hasadı başladı

Kızıltepe Ovasında kırmızı mercimek hasadına başlandı.

Kızıltepe Ovasındaki ilk ürün Konuk Köyünden çiftçi Mehmet Emin Tekin tarafından hasat edildi.

Hububat pazarına getirilen ürün, Zahireciler Derneği Üyelerinden Abid Turgay tarafından kilogramı 2 lira 830 kuruştan satın alındı.

Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, kırmızı mercimeğin bu sene çok az ekildiğini, bunun nedeninin kırmızı mercimekte prim desteklemesinin çok az olması ve Kanada gibi ülkelerden kalitesiz mercimeğin ithalatına son 4 senedir izin verilmesi olduğunu söyledi.

Bundan 15 sene öncesine kadar Kızıltepe’de yıllık kırmızı mercimek üretiminin yaklaşık 500 bin ton civarında gerçekleştiğini belirten Öter, şöyle konuştu:

“Dünyanın bir numaralı kırmızı mercimek ihracatçısı iken şu an nerdeyse ülkemiz dünyanın en büyük kırmızı mercimek ithalatçısı durumuna gelmiştir. Kalitesiz ithal mercimek iç piyasada yerli ürün adı altında satılıyor. Çiftçimiz, alın teriyle ürettiği besin değeri ve kalorisi yüksek yerli ürünümüzün hak ettiği değeri bulamamasından yakınıyor. Her geçen yıl üretim azalıyor. Gerekli tedbirler alınmadığı taktirde milli ürünümüz olan dünyaca ünlü kırmızı mercimeğimiz yok olacaktır. Eski üretim hacmine kavuşması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın mercimekte destekleme primini artırması ve cazibe ürün kapsamına alınmasını bekliyoruz.”

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın